Advert
Advert
Advert

49 konsolosluk personeli serbest bırakıldı

IŞİD'in Musul'daki Türk Konsolosluğu'nu basıp rehin aldığı Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu personeli ve ailelerinden oluşan 49 personel, Musul Valiliğinden teslim alınarak Şanlıurfa'ya getirildi.

49 konsolosluk personeli serbest bırakıldı
49 konsolosluk personeli serbest bırakıldı

IŞİD’in Musul’daki Türk Konsolosluğu’nu basıp rehin aldığı Türkiye’nin Musul konsolosluğu  personeli  ve ailelerinden oluşan, Başkonsolos Öztürk Yılmaz dahil 49 personelden oluşan tüm rehinelerin, Musul Valiliğine teslim edildiği ve  bu sabaha karşı Türkiye’ye getirildiği bildirildi. 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Musul'da  rehin alınan 49 Türkiye vatandaşının serbest bırakıldığını açıkladı.

Bakü’de temaslarda bulunan Davutoğlu burada yaptığı açıklamada, "Bu gece sabaha karşı vatandaşlarımızı aldık ve ülkemize getirdik. Sabaha karşı saat yarım sularında ilk temaslarımız yoğunlaştı ve sabah 05.00'de de ülkemize geldiler. Gece boyu yakından takip ettik gelişmeleri, biraz önce Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Bu mutlu olay hepimizi güzel bir sabaha hazırladı" dedi.


Başbakan Davutoğlu Bakü'deki porgramını yarıda keserek  ülkeye döneceğini belirterek,  ''Ben de biraz sonra Bakü'den ayrılarak, vatandaşlarımızla, başta başkonsolosumuz olmak üzere bütün kardeşlerimizle kucaklaşmak üzere ülkemize döneceğim. Şu anda rehinelerimiz sınırdan girdiler, Urfa'ya doğru hareket halindeler. Ben de buradan doğrudan Urfa'ya gideceğim, rehinelerimizle buluşacağım'' şeklinde konuştu.

Bu arada Şanlıurfa'ya getirilen rehineleri Şanlıurfa'da bulunan milletvekilleri Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, AK Parti İl Başkanı Av. Yusuf Eğilmez ve çok sayıda yetkili karşıladı.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu