Advert
Advert
Advert

45 bin Kürt kardeşimiz Türkiye'ye geldi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Suriye'den şu an itibariyle 45 bin Suriyeli Kürt kardeşimiz Türkiye topraklarına girmiştir" dedi.

45 bin Kürt kardeşimiz Türkiye'ye geldi
45 bin Kürt kardeşimiz Türkiye'ye geldi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Rojava’nın Kobani bölgesinde IŞİD saldırılarından kaçan 45 bin Kürdün Türkiye’ye giriş yaptığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, geçişlerin Mürşitpınar ve Akçakale sınır kapıları arasındaki bölgede bulunan 8 ayrı noktadan yapıldığını ifade etti.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ise, Suriye'nin Kobani şehri yakınlarında IŞİD tehdidinden kaçanların alınmaya başlanmasının ardından 40-45 bin kişinin Türkiye'ye geldiğini söyledi. Vali Küçük, şu anda göçün olmadığını ve gelen Suriyelilerin barınmaları için Suruç ilçesine 15-20 bin kişilik yeni bir çadır kent kurulacağını belirtti.

IŞİD militanları, Kobani'ye giden yol üzerindeki Suriyeli Kürtlerin yaşadığı köylerde kontrolü sağlamaya başlayınca binlerce Kürt Türkiye sınırına yığıldı.

Geçen perşembe günü Türkiye'ye geçmelerine izin verilmeyen Suriyeli Kürtler, dün öğleden sonra yurda kabul edildi ve sınırlardan geçirilerek Suruç'a götürüldü.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, gazetecilerin konuya ilişkin yönelttiği soruları cevapladı. Küçük, dün öğleden sonra başlayan geçişlerde 40-45 bin Suriyelinin Türkiye'ye geldiğini söyleyerek, "Dün sınırdan kontrollü olarak geçişi yapılarak Türkiye'ye alınan Suriyeli sayısı tespitlerimize göre 40-45 bin civarında. Çok ani göç dalgası oldu, ama bugün itibariyle göç hareketi mevcut değil. Sınırı geçenler buradaki yakınlarının yanına gitti ve yakını olmayanları biz misafir ediyoruz. Gerekli insani yardım her alanda ilgili kurumlar tarafından yapılıyor. Suriyelilere yönelik kalıcı alan konusunda da çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Suruç ilçesinde 15-20 bin kişilik yeni bir çadır kent kurulması için de çalışmalara başlandı" ifadelerine yer verdi. (İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu