Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem 45 bin Kürt kardeşimiz Türkiye'ye geldi

45 bin Kürt kardeşimiz Türkiye'ye geldi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Suriye'den şu an itibariyle 45 bin Suriyeli Kürt kardeşimiz Türkiye topraklarına girmiştir" dedi.

Giriş Tarihi: 20 Eylül 2014 Cumartesi 13:10
45 bin Kürt kardeşimiz Türkiye'ye geldi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Rojava’nın Kobani bölgesinde IŞİD saldırılarından kaçan 45 bin Kürdün Türkiye’ye giriş yaptığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, geçişlerin Mürşitpınar ve Akçakale sınır kapıları arasındaki bölgede bulunan 8 ayrı noktadan yapıldığını ifade etti.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ise, Suriye'nin Kobani şehri yakınlarında IŞİD tehdidinden kaçanların alınmaya başlanmasının ardından 40-45 bin kişinin Türkiye'ye geldiğini söyledi. Vali Küçük, şu anda göçün olmadığını ve gelen Suriyelilerin barınmaları için Suruç ilçesine 15-20 bin kişilik yeni bir çadır kent kurulacağını belirtti.

IŞİD militanları, Kobani'ye giden yol üzerindeki Suriyeli Kürtlerin yaşadığı köylerde kontrolü sağlamaya başlayınca binlerce Kürt Türkiye sınırına yığıldı.

Geçen perşembe günü Türkiye'ye geçmelerine izin verilmeyen Suriyeli Kürtler, dün öğleden sonra yurda kabul edildi ve sınırlardan geçirilerek Suruç'a götürüldü.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, gazetecilerin konuya ilişkin yönelttiği soruları cevapladı. Küçük, dün öğleden sonra başlayan geçişlerde 40-45 bin Suriyelinin Türkiye'ye geldiğini söyleyerek, "Dün sınırdan kontrollü olarak geçişi yapılarak Türkiye'ye alınan Suriyeli sayısı tespitlerimize göre 40-45 bin civarında. Çok ani göç dalgası oldu, ama bugün itibariyle göç hareketi mevcut değil. Sınırı geçenler buradaki yakınlarının yanına gitti ve yakını olmayanları biz misafir ediyoruz. Gerekli insani yardım her alanda ilgili kurumlar tarafından yapılıyor. Suriyelilere yönelik kalıcı alan konusunda da çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Suruç ilçesinde 15-20 bin kişilik yeni bir çadır kent kurulması için de çalışmalara başlandı" ifadelerine yer verdi. (İLKHA)


YORUMLAR
  • yorum2014-09-21 16:02:28şah

    bu urfa kanalları biraz daha tarafsız yayın yapsınlar
    kobanide suruçta kiyametler kopiyor onlar müzik prgramı yapıyorlar

  • yorum2014-09-21 15:44:06şah

    şu haberleri doğru yazın 45 bin değil en az 80 bin gelmiştir ve gelmeyede devam ediyorlar

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com