Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye 4 Yıllık Binalar Yıkıldı, 444 Yıllık Camii Ayakta

4 Yıllık Binalar Yıkıldı, 444 Yıllık Camii Ayakta

Van'da 444 yıl önce Koca Hüsrev Paşa tarafından inşa ettirilen cami dünkü depremde de hiç hasar görmedi

Giriş Tarihi: 24 Ekim 2011 Pazartesi 22:07
4 Yıllık Binalar Yıkıldı, 444 Yıllık Camii Ayakta
Van'ın Erciş merkezinden dün saat 13.45'te meydana gelen 7.2 şiddetindeki deprem yüzlerce modern yapılı binayı yerle bir etti. Binlerce binada hasar oluştu. Modern teknolojiyle yapılan bunca binanın yıkıldığı bir yerde 444 yıl öcne inşa edilen bir yapı, bundan önceki büyük depremlerde olduğu gibi yine hiçbir hasar almadı.

Hasar almayan o yapı 444 yıl önce Koca Hüsrev Paşa tarafından inşa edilen aynı adlı cami. Eski Van şehrinin Orta kapı mahallesinde yeralan 444 yıllık Hüsrev Paşa Camii'nde herhangi hiçbir hasar meydana gelmedi.

MİMAR SİNAN TARAFINDAN YAPILDI İDDİASI

1567 yılında Van Beylerbeyi Koca Hüsrev Paşa tarafından yaptırılan cami daha önce de onlarca depremi hasar almadan atlatmıştı.

Hüsreviye ve Kurşunlu cami olarak da anılan ve içinde cami, medrese, sıbyan mektebi, imaret, türbe, hamam ve hanın bulunduğu külliyeden sadece cami ve minaresi günümüze taşınabilmişti.

Bunlardan biri büyük ölçüde Mimar Sinan tarafından yapıldığı söylenmekte. Diğer bir görüş ise Selman adında bir mimarın olduğu yönünde. Cami kare planlı olup üzeri kubbe ile örtülü caminin kuzeyinde, beş gözlü bir cemaat yeri bulunmakta. Kuzey cephede kemerli bir girinti içerisinde kapı açılmış, kapının bulunduğu kuzey cephe ile diğer cepheler pencereler açılarak yapıya hareketlilik kazandırılmış.  Kuzeybatı köşede minaresi bulunmakta. Minare kare kaideli, silindirik gövdeli tek şerefeli minareler grubunda. Kahverengi ve beyaz renkli ahlat taşı malzeme ile inşa edilmiş. İç mekânda bulunan çok değerli çiniler günümüzde mevcut değildir. Türbesi günümüze sağlam olarak ulaşmış durumda.

DİĞER CAMİLER

Diğer yandan, 350 yıllık Kaya Çelebi Camii'nin ise yalnızca bir minaresi yıkıldı. Kaya Çelebi Camii'nde restore çalışması yapılmıştı. 1660 yılında Kaya Çelebizade Koçi Bey tarafından yapımına başlanan cami Cem Dedemoğlu Mehmet Bey tarafından tamamlanmıştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com