Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye 33 Yıl Önceki Sanaryo yaşanabilir

33 Yıl Önceki Sanaryo yaşanabilir

Giriş Tarihi: 7 Ağustos 2010 Cumartesi 11:29
33 Yıl Önceki Sanaryo yaşanabilir

 

Murat GÜRGEN'in haberi

YAŞ’ın üzerinden 48 saat geçmesine karşın, Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanılığı’na atama yapılmamış olması, 33 yıl öncesindeki senaryonun tekrar yaşanabileceği olasılığını gündeme getirdi.

Yüksek Askeri Şûra’nın sona ermesinin üzerinden iki gün geçmesine karşın, Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanılığı’na atama yapılmamasıyla ilgili kriz çözülemedi. Hükümet çevrelerinde, bir uzlaşı olmaması halinde Genelkurmay Başkanlığı’na ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atama yapılamayacağı ve tüm komuta kademesinin emekli olabileceğine vurgu yapıldı.

33 yıl önce de Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün direnişi sonucu istediği kişiyi Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getiremeyince atamaları 30 Ağustos’a kadar yapmayıp hepsinin emekli olmasını sağlamış ve Kenan Evren’e Genelkurmay Başkanlığı yolunu açmıştı.

EMEKLİ EDİLEBİLİRLER

Atama krizi, 30 Ağustos’a kadar devam ederse, Org. İlker Başbuğ ile Org. Işık Koşaner, emekliliğini isteyen Org. Atila Işık ve Org. Hasan Iğsız’ın ataması yapılmaması halinde “kadrosuzluktan” emekli olmaları gerekiyor. Yasal olarak genelkurmay başkanı, kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanları arasından seçiliyor. Teamüllere aykırı da olsa, Başbakan Erdoğan, deniz ya da hava kuvvetleri komutanlarından birini tercih edebilir.

‘ATAMA TRAFİĞİ’, HIZ KESMEDİ

Atama kararnamelerinde ortaya çıkan bu krizi çözmek için devletin zirvesinde yürütülen trafik dün de büyük bir hızla devam etti. Başbakan, dünMilli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile bir kez daha buluştu. Aynı saatlerde Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, kuvvet komutanları ve Ankara’da görev yapan orgeneraller Genelkurmay Karargâhı’nda toplandı. Bakan Gönül de Erdoğan ile görüşmesinin ardından komutanların toplantısına katıldı.

Habertürk

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com