Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem 33 er, silahsız olarak örgütün önüne atıldı

33 er, silahsız olarak örgütün önüne atıldı

Giriş Tarihi: 20 Ocak 2010 Çarşamba 06:14
33 er, silahsız olarak örgütün önüne atıldı

Milliyet Gazetesi yazarı Can Dündar'la, 12 yıldır tutuklu kaldığı Diyarbakır Cezaevi'nde görüşen Şemdin Sakık, önemli açıklamalarda bulundu. Sakık, 33 erin şehit edilmesini tek başına değerlendirmemek gerektiğini söyleyerek, 1993'te Uğur Mumcu'nun öldürülmesiyle başlayıp Eşref Bitlis, Cem Ersever, Bahtiyar Aydın'ın öldürülmeleriyle süren ve Özal'ın ölümüyle bir iktidar değişikliğine yol açan sürecin aslında "barışçı çözüm isteyenlerin tasfiye edildiği, şiddetle çözümü savunanların başa geldiği kanlı bir darbe" olduğunu savundu. 33 erin katledilmesini de "bu zincirin bir halkası" olarak yorumlayan Sakık, "33 er silahsız olarak örgütün önüne atıldı." diyor.

En son, 33 erin şehit edilmesiyle ilgili adı gündeme gelen Sakık, "33 er, 5 sivilin anne babalarının, ailelerinin acılarını paylaşıyorum ve ben de aynı acıları yaşıyorum. Bu savaşta ben de kardeşlerimi, hayatımı, her şeyimi kaybettim. Onların önünde diz çöküyor ve şunu söylüyorum: Şerefim, namusum üzerine yemin içerim ki bu olayın ne talimatını verdim, ne planlamasını yaptım, ne de bu olaya katıldım." diye konuştu.

PKK tarafından 1993 yılında ateşkes sürecinde kesinlikle kurşun sıkılmadığını söyleyen Sakık, Genelkurmay'ın, eylem olacağını telsizden dinledikleri halde korumasız asker gönderdiğini öne sürdü. Sakık "Ordunun tarihinde böyle bir şey yoktur. Bir yerde bozuk bir tank olsa başına 50 yıl nöbetçi dikilir. O bölgede bırakın askeri, korumasız sivil bile gezmiyordu. Bütün bunları yan yana getirdiğimde diyorum ki; 33 er savunmasız olarak örgütün önüne atıldı." şeklinde konuştu.

Eylemi yapan Celal Bara'nın, Diyarbakır cezaevinde 10 yıl aralıksız işkence görmüş biri olduğunu iddia eden Sakık, Bara'nın konuşturulması mümkünken öldürüldüğünü öne sürdü. Reşadiye olayının, Bingöl'deki 33 er olayına benzemediğini belirten Sakık, Reşadiye'de 7 şehit verilmesinin bilinçli, planlı, sokak gösterilerinin bir parçası olarak gördüğünü söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Arazi sorununu Ankara’ya taşıdılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com