Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset 30 yıl önce Türkiyeye iltica etti şimdi Bakan

30 yıl önce Türkiyeye iltica etti şimdi Bakan

Başbakan Erdoğan'ın kabinede yaptığı değişiklik ilginç bir ismi de bakanlık koltuğuna taşıdı; Yeni Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu...

Giriş Tarihi: 25 Ocak 2013 Cuma 10:38
30 yıl önce Türkiyeye iltica etti şimdi Bakan
Eskiden Yunan vatandaşı olan Batı Trakyalı Türk Mehmet Müezzinoğlu, Meriç nehrini yüzerek Türkiye'ye iltica etti. Yunan vatandaşlığından çıkarıldı, 3 yıl vatansız kaldı ve 30 yıl sonra da Sağlık Bakanı oldu.


Gümülcine doğumlu olan Müezzinoğlu, ilk ve ortaokulu doğduğu yerde bitirdi. 1971'de İstanbul'a gelip lise tahsilini yaptı. Başbakan Erdoğan ile okuduğu İmam Hatip Lisesinde arkadaş oldu..

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini 1982'de bitirdi ve Batı Trakya'ya döndü. Ancak Yunanistan'ın asimilasyon politikaları nedeniyle mesleğimi yapamadı. 

25 DAKİKALIK KAÇIŞ

13 Ağustos 1983 günü Meriç nehrinden Türkiye'ye geçen Müezzinoğlu, 25 dakika süren ve hayatını değiştiren bu süreci şöyle anlatmıştı:

‘'Bir tarafta Yunan askeri, diğer tarafta da Türk askerinin karşıma çıkacağı korkusuyla yürüdüm. Patika bir yoldan yürüdüm ve Meriç nehrini geçtim. Yerde kurumuş yapraklar vardı ve onlara her basışımda çıkardığı çıtırdı sesi, arkamdan biri geliyormuş korkusu yaratıyordu. Ömrümün en buruk ve en onurlu 25 dakikasıydı. Anavatana gitmek için  riskleri göze almıştım. Umutlarım ve hayallerim vardı. Doğduğun, büyüdüğün ülkeden ceketini alıp da başka bir ülkeye gitmek çok zordu, Ama Anavatan Türkiye'ydi"

Türkiye'ye iltica eden ve İstanbul'da 3 yıl ‘'Haymatlos-Vatansız'' olarak yaşayan Müezzinoğlu, Haseki Hastanesinde ihtisas yaptı. 2002-2007 arasında AKP İstanbul İl Başkanlığını yürüttü. 2007 seçimlerinde milletvekili oldu. Batı Trakya Eğitim Kültür Vakfı ve Balkan Medeniyeti Derneği ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği üyesi olam Müezzinoğlu, Yunanca, İngilizce ve Arapça biliyor. (Gazeteport)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com