Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat 3. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarlar Kongresi Şanlıurfa'da başladı

3. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarlar Kongresi Şanlıurfa'da başladı

Şanlıurfa’da düzenlenen 3. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarlar Kongresi Şanlıurfa'da yazarların yoğun ilgilisi ile başladı.

Giriş Tarihi: 6 Mart 2015 Cuma 14:57
3. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarlar Kongresi Şanlıurfa'da başladı

Şanlıurfa’da düzenlenen ve üç gün sürecek olan 3. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarlar Kongresi başladı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği tarafından organize edilen kongreye Vali İzzettin Küçük’ün yanı sıra; Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı Mehmet Doğan, Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, akademisyenler ve şehircilik alanında uzmanlar katıldı.

Şanlıurfa Şube Başkanı Cuma Ağaç'ın konuşması ile başlayan kongrede Ağaç, Yazarların şehre katkısı ve şehir tarihlerinin günümüze ışık tutmasını diledi.

Yazarlar Bişrliği Onursal Başkanı Mehmet Doğan ise yazarları birliği olarak şehre katkı anlamında yapacakları faaliyetleri ve gelinen durumu değerlendirdi.

Kongrenin açılışında bir konuşma yapan Vali İzzettin Küçük, Türkiye’nin bugüne kadar insanlara yaşama sevinci veren, içinde yaşayan insanları yetiştiren; sabahı ayrı, akşamı ayrı insanlara huzur veren şehirler inşa ettiğini belirterek, bundan sonraki dönemlerde de şehir planlamalarında bu anlayışla hareket edilmesi gerektiğini dile getirdi. Şehir kurmanın birçok unsuru gerektirdiğini sözlerine ekleyen Vali Küçük: “Şehir kurarken işi birkaç kişiye havale ettik. Bu işin bir felsefesi var. Şehir onlarca bilim ve sanat dalının konusu olan bir alandır. Lezzetin, estetiğin, mimarinin ve fonksiyonelliği bir araya gelmesiyle şehir oluşturulabilir. İyi şehirler kurarsak çağa adımızı söyletiriz.”

Şanlıurfa’nın son buluşlarla medeniyetin başladığı bir kent konumunda olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ise: “Maalesef son dönemlerde nasıl insanımızı ihmal ettiysek; yokluk, fakirlik nasıl gençliğimizi ve kültür seviyemizi geriye götürdüyse, şehirlerimizi de üstüne bir şey koyacağımıza geriye götürdü.” şeklinde konuştu.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından kongrenin bugünkü programı öğleden sonra yapılacak üç oturumla devam edecek. 

Mehmet Aslan www.balikligol.com 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com