Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat 3. Milletler Arası Klasik Türk Edebiyatı Sempozyumu yapıldı

3. Milletler Arası Klasik Türk Edebiyatı Sempozyumu yapıldı

Giriş Tarihi: 5 Mayıs 2014 Pazartesi 18:23
3. Milletler Arası Klasik Türk Edebiyatı Sempozyumu yapıldı

Türk Dil Kurumu ve Harran Üniversitesi tarafından Osman Bey Kampusunda Prof. Dr. Abdülkadir Karahan anısına 3. Milletler Arası Klasik Türk Edebiyatı Sempozyumu  düzenlendi.

Türk Dil Kurumu ve Harran Üniversitesi tarafından düzenlenen ve Osman Bey Kampüsünde gerçekleştirilen sempozyuma Vali İzzettin Küçük’ün yanı sıra; Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Harran Üniversitesi Rektörü İbrahim Halil Mutlu, Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu, Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Ali Karaçalı, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Sempozyum öncesinde Abdülkadir Karahan anısına hazırlanan fotoğraf sergisinin açılış kurdelesini kesen Vali Küçük ve davetliler, sergilenen eserleri gezdikten sonra Fen Edebiyat Fakültesi Amfisine geçti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmalarında kürsüye gelen Vali İzzettin Küçük, insanlık tarihinin ilk olarak bilim ve teknoloji ile değil sanat ve edebiyatla yükselişe geçtiğini belirtti.

“Medeniyetin ilk ışıkları edebiyatla parlamıştır” diyerek konuşmasını sürdüren Vali Küçük, “Bizim kültürümüzde de ilk olarak edebiyat kendini göstermiş, ardından da bilimde yükselme yaşanmıştır. Abdülkadir Karahan hocamızın büyüklüğü de buradadır. Onun bütün hayat mücadelesi edebiyatımıza sahip çıkma mücadelesi olmuştur. Kendisini bugün burada rahmetle anıyoruz” sözleriyle konuşmasına son verdi.

Davetlilerin açılış konuşmalarının ardından Abdülkadir Karahan özel oturumuyla devam eden sempozyum, 5-6 Mayıs tarihlerinde Osman Bey Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi Amfide toplam altı oturum şeklinde farklı üniversitelerden gelen akademisyenlerin katılımıyla sona erecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Taha Ün, Urfa’da Gençlerle Buluştu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com