Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü

Giriş Tarihi: 3 Mayıs 2011 Salı 18:46
3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü
Medya Derneği, Dünya Basın Özgürlüğü Günü‏ NEDENİ İLE BİR BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Özgür bir basının demokratik bir toplum hayatı için ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu bizlere hatırlatan 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutluyor ve görevleri yüzünden öldürülen tüm gazetecileri saygıyla anıyoruz.

 

Bu anlamlı gün vesilesiyle, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 19. maddesinde belirtilen ''Her ferdin fikir ve fikirlerini açıklamak hürriyetine hakkı vardır. Bu hak, fikirlerinden ötürü rahatsız edilmemek, memleket sınırları mevzubahis olmaksızın malümat ve fikirleri her vasıta ile aramak, elde etmek veya yaymak hakkını içerir'' prensibini hatırlatmak isteriz.

 

Gücünü bu haktan alan basının yürüteceği etkin gazetecilik faaliyetleri, daha şeffaf, daha dürüst ve daha sağlıklı bir toplum hayatının da teminatı olacaktır. Medyada fikir özgürlüğü, etik ilkelere bağlılık, çeşitlilik ve dürüstlük gibi ilkeler sağlıklı bir demokrasinin en önemli temelini oluşturmaktadır.

 

Bunun yanında biz Medya Derneği olarak; özgür basının, küçük bir azınlığın çıkarını korumak adına toplum hayatına yapılan tüm müdahelelerin önündeki en büyük engel olduğuna inanıyoruz. Geçmişinde yaşadığı darbe süreçlerinde büyük acılar yaşamış bir ülkenin fertleri olarak, basının üzerinde büyük sorumluluklar olduğununun farkındayız. Özgür bir basın darbelerin tekrar yaşanmamasının en büyük teminatıdır.

 

Bugün ülkemizde bir çok gazeteciye darbe girişimleri hakkında yaptıkları haberler nedeniyle binlerce soruşturma ve dava açılmış olması ise oldukça endişe vericidir.

 

Ülkemizde basın faaliyetlerini ilgilendiren yasaların Avrupa Birliği ve diğer gelişmiş demokratik ülkelerde olduğu gibi, daha çok ifade özgürlüğünden yana düzenlenmesi ve uygulanması bir zorunluluktur.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com