Advert
Advert
Advert

28 ŞUBAT DARBESİ URFA’DA KINANDI

28 Şubat 1997'de yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonucu açıklanan kararlarla başlayan ve irticaya karşı, ordu ve bürokrasi merkezli süreç.

28 ŞUBAT DARBESİ URFA’DA KINANDI
28 ŞUBAT DARBESİ URFA’DA KINANDI

 Türkiye siyasi tarihine geçen kararlar ve bu kararların uygulanması sırasında Türkiye'de siyasi, idari, hukuki ve toplumsal alanlarda yaşanan değişimlere neden olan 28 Şubat postmodern darbesi, Sabah namazları buluşması kapsamında ayda bir biraraya gelen İHH’lı gençler tarafından Dergah camii önünde bir basın açıklamasıyla kınandı.

Açıklamayı grup adına Şanlıurfa Genç İHH’dan Ömer Polat okudu. Polat’ın okuduğu basın açıklamasının tam metni şöyle:

 Bismillahir Rahmanir Rahim.

28 Şubat darbesi Müslüman halkımızın inancına yönelik faşist bir darbedir. Dönemin halk düşmanı paşaları, 28 Şubat darbesi vasıtasıyla bu toprakların ruh kökü olan İslam’a ve halkımıza ait ne varsa hepsine topyekün savaş ilan etmişlerdir. Bu çerçevede Müslüman halkımızın açtığı İmam Hatip okullarının kapılarına zincir vurulmuş, halkın oylarıyla gelen bir parti eften püften bahanelerle kapatılmış, başörtüsü başta üniversiteler olmak üzere tüm kamu kurumlarında yasaklanmış, binlerce Müslüman irtica adı altında zindanlara atılmış, insanlara sırf inançları nedeniyle işkence yapılmıştır. Bir tarafında paşaların, diğer tarafında medya ve iş çevrelerinin olduğu bu faşist saldırıya karşı kimileri teslim bayrağı çekerek darbecilerle iş birliği yaparken, onur ve izzet sahibi insanlar ise direnişi seçmişlerdir. Bu asil direniş, ödenen bedeller dönemin paşalarının tanklarından, tüfeklerinden daha güçlü çıkmış ve bin yıl sürecek denilen saldırı; mücadele ve direnişin bereketiyle geri püskürtülmüştür. Böylece tarih bir kez daha mazlumların, halkların direniş iradesinin zalimlerin tank ve tüfeklerinden daha etkili olduğuna şahitlik etmiştir. 28 Şubat da tıpkı diğer darbeler gibi bir toplum mühendisliği denemesi, bir hizaya sokma girişimidir. 28 Şubat; İstiklal Mahkemelerinde, 27 Mayıslarda, 12 Eylüllerde kendini gösteren faşist geleneğin fırsat bulduğunda tekrar nasıl ortaya çıktığının bir göstergesidir. 28 Şubat 100 yıldır bu ülkede kendini bir şekilde var eden diktatör, baskıcı zihinlerle Müslüman halkımızın yeni bir hesaplaşma arenasıdır. Rahmetli Aliya İzzetbegoviç bir konuşmasında “Soykırımı asla unutmayın. Çünkü unutulan soykırım yine tekrarlanır” diyordu. Biz de gençlik olarak bugün burada yeni 28 Şubatlar yaşanmasın, kimse artık bu ülkede darbeleri, baskı dönemlerini aklından bile geçirmesin diye toplandık. Bugün burada 28 Şubat’tan kalan bütün izlerle, zulümlerle tamamen hesaplaşılsın, 28 Şubat nedeniyle başta cezaevleri olmak üzere bir çok yerde devam eden mağduriyetler giderilsin talebimizi seslendirmek için bir araya geldik. Yetkililere, ülkemizi yönetenlere bu sesi duymaları, 28 Şubat nedeniyle devam eden mağduriyetleri gidermeleri çağrısı yapıyoruz. Son olarak her biri tarihe geçen 28 Şubat direnişçilerini selamlarken, gençlik olarak bu ülkede bir daha dinimizi ve halkımızı hedef alan 28 Şubatlara izin vermeyeceğimizi, bu zihniyete sahip çevrelerle, faşist ve diktatör anlayışlarla mücadelemizi sürdüreceğimizi ilan ediyoruz. Türkiye’nin 40 ilinde aynı anda sabah namazı sonrası düzenlediğimiz etkinliğimize katılımlarınız nedeniyle her birinize teşekkür ediyor, bir daha ki sabah namazı buluşmasına kadar sizleri Allaha emanet ediyoruz

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?