Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye 28 işçinin cesedine ulaşıldı

28 işçinin cesedine ulaşıldı

Giriş Tarihi: 20 Mayıs 2010 Perşembe 11:28
28 işçinin cesedine ulaşıldı

Kurtarma çalışmalarını yöneten Enerij ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in birlikte düzenledikleri basın toplantısında verikleri bilgilere göre; dün ulaşılamaz durumda olduğu açıklanan platform risk alınarak tamir edildi ve ilk olarak 19 işçinin cansız bedenine ulaşıldı.
 
Basın toplantısının sürdüğü esnada Bakan Yıldız'a gelen telefonla ulaşan son dakika bilgisi habercilerle paylaşıldı ve 9 işçinin daha cesedine ulaşıldığı açıklandı. Bakan Yıldız, göcük altında kalan iki işçi için arama çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile Enerji Bakanı Taner Yıldız, kameraların karşısına geçerek acı haberi verdi.


Pazartesi günü öğle saatlerinden bu yana yerin 540 metre altında bulunan 30 maden işçisinden 28'inin cesedine ulaşıldı.


Madende 19 ceset havuz bölgesinde, 9 ceset de patlamanın meydana geldiği yerin arkasında bulundu.


Karadon mevkinde asansör platformlarının tamiriyle ilgili çalışmaları sürdürdüklerini anlattıklarını belirten Bakan Dinçer ''Arkadaşlarımız dün gece yarısı platformu biraz riskli de olsa kullanılacak hale getirmeyi başardılar. Onu yaptıktan sonra da aşağı havuzun bulunduğu bölgeye ulaşabildiler. Havuzun orada arkadaşlarımız vardı. Allah rahmet eylesin, hepimizin başı sağolsun'' diye konuştu.


Enerji Bakanı Yıldız, şu açıklamayı yaptı:


''Ocak içerisindeki havuz mevkisinde 19 işçinin, 2. ayak dediğimiz bölgede de 9 işçimizin cesedine ulaştık. Çalışmalara devam ediyoruz. Karadon'daki asansörün kısmen tamir edilmesiyle arkadaşlarımız oradan indiler ve cesetlere ulaştılar. Arkadaşlarımız büyük risk alarak burada çalışma yaptılar. Ama biz 75. Yıl Cumhuriyet Kuyusu alanında bulunacağız. Basın mensupları arkadaşlarımdan ricam Karadon'a gitmemeleri. Biz bütün bilgileri buradan aktaracağız. Cesetler,  Karadon bölgesinden çıkarılacak. Başımız sağ olsun. Kalan 2 arkadaşımıza ulaşmak için çalışmalar sürdürülüyor.''


Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Ömer Dinçer de ''Çok üzgünüz, işçilerimizin ailelerine ve Türkiye'ye 'başımız sağ olsun' diyoruz. Diğer arkadaşlarımız için elimizden geleni yapıyoruz'' diye konuştu.


Toprak altında kalan 2 işçinin cesedine ulaşmak için de çalışmalar sürüyor.


Bakan Dinçer, cesetlerin Karadon mevkinden 2 saatte çıkarılabileceğini bildirdi.


KİMLİKLER TEŞHİS EDİLEMEDİ


''Ailelere haber verildi mi, tepkileri ne oldu?'' sorusu üzerine Dinçer, henüz cesetlerin teşhis edilmediğini, bunun ardından ailelere bildirileceğini ifade etti.


Ulaşılamayan diğer iki kişiyle ilgili haberi de aldıklarında basına duyuracaklarını söyleyen Yıldız, ''Haberleri sıcağı sıcağına kriz merkezinin bulunduğu yerden duyuracağız'' dedi. Yıldız, Karadon mevkisine basın mensuplarının gitmemesini istedi.


Yıldız, cesetlerin göçük altında bulunup bulunmadığına ilişkin bir soru üzerine, cesetlerin açık alanda bulunduğunu belirterek, ''İlk teşhis karbonmonoksit zehirlenmesi olduğu yönünde bunu daha sonraki çalışmalar netleştirecek'' dedi.


''Patlamadan birkaç saat sonra girilseydi kurtarılabilirler miydi'' sorusuna Yıldız, ''Platform dağılmış girilemedi'' karşılığını verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com