Advert
Advert
Advert

2.5 milyon oy böyle kaçtı

2.5 milyon oy böyle kaçtı
2.5 milyon oy böyle kaçtı

Anayasada değişiklik paketinin oylandığı 12 Eylüldeki referandumda yurt dışında kayıtlı görünen 2 milyon 556 bin 335 seçmenden sadece 196 bininin oy kullanması ilginç bir ihmali gün yüzüne çıkardı. Konsolosluklar yerine sadece sınır kapılarında oy kullanmaya izin veren Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) irtibata geçtiği Alman yetkililerin güvenlik garantisi vermemesi nedeniyle diğer ülkelerde de oy kullanılmaması yönünde karar verdiği öğrenildi. Bu karar 2.5 milyon gurbetçinin yüzde 92sinin oy kullanmasına engel oldu.

Almanya izin vermedi

BUGÜNün görüştüğü üst düzey bir YSK yetkilisi, gurbetçi vatandaşların oy kullanamamasıyla ilgili çarpıcı bilgiler verdi. Almanya dışında kalan ve Türk vatandaşlarının yoğun yaşadığı bir çok ülkeler sandıklarının kurulmasına izin verdi. Ancak Almanya, ülkesinde yaşayan 1 milyon 300 bin gurbetçinin 13 noktada ve 37 sandıktan oy kullanmasına önce izin verdi ancak yaklaşık 1 ay sürecek olan seçimler için güvenlik garantisi vermedi. 13 nokta ve 37 sandık için alt yapı sorunu ve güvenlik zaafı var. Biz temin edemeyiz diyerek güvenlik konusunda kararı Türkiyeye bıraktı.

Bunun üzerine Almanyada konsolosluklarda sandık kurmaktan vazgeçen YSK, Almanyada kurmayıp diğer ülkelerde kurmamız eşitlik ilkesine aykırı olur gerekçesiyle konsoloslukların hiçbirinde sandık kurmadı.

Kayıt yaptırmadılar

Avrupada Almanyadan sonra en çok gurbetçinin yaşadığı ülkelerden biri olan Fransanın sandık kurmaya izin verdiği de öğrenildi. Gurbetçilerin binlerce kilometreden gelerek oy kullanmalarını zorunlu kılan YSKnın kararı sınır kapılarında seçime ilginin düşük kalmasına neden oldu. Kayıtlı 2.5 milyon seçmenden yaklaşık 2 milyon 300 bin seçmen oy kullanmaktan mahrum kaldı.

Yurtdışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızla ilgili çarpıcı bir ayrıntı da ortaya çıktı. Buna göre sayıları 1 milyonu aşan gurbetçi, vatandaşlık ve çalışma izinlerinin iptal edilmesi korkusu ile seçmen kütüğüne kaydını yaptırmadı. Gurbetçilerin yurtiçi kaydı dahi bulunmuyor. Kayıtlarının yapılması ve adreslerinin tespiti de mümkün değil. Bazı ülkelerin çifte vatandaşlık beyan edildiği takdirde vatandaşlığı iptal etme kozu bulunuyor. Bu nedenlerle de yaklaşık 1 milyonun üstünde Türk vatandaşının da yurt dışında olmasına rağmen yurt dışı seçmen listesinde adının bulunmadığı belirtiliyor.

ELEKTRONİK OY HAYAL!

Tarihi halkoylamasında mektup ve elektronik oy verme işlemleri de boşa çıktı. Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında yapılan 2008 değişikliği ile yurt dışındaki seçmenlere sunulan; mektup, sandık, elektronik oylama veya gümrük kapılarında oy kullanma yöntemlerinden ancak gümrük kapılarında oy kullanma işlemi gerçekleştirilebildi. Mektupla oy kullanma işlemi CHPnin başvurusu üzerineAnayasa Mahkemesitarafından iptal edilirken sandık seçeneği ise YSK engeline takılmış oldu. Elektronik oy verme işlemi için ise hiçbir işlem yapılmadı. ABD ve Yunanistanda da çöktü denilerek dünya genelinde yerleşmediği gerekçesiyle rafa kaldırıldı. Zaten nadir kullanılır denildi. Yurt dışındaki seçmenlerin sınır kapılarında oy kullanma işlemleri 16 Ağustos günü başladı12 Eylülsaat 17.00a kadar sürdü. Toplam 196 bin seçmen oy kullanabildi.

SUAT KILIÇ: YSK DUYARLI OLMALIYDI

Bir oy demokrasinin gereğidir

YSKnın Almanya güvenlik garantisi vermedi gerekçesiyle Almanyayla birlikte tüm diğer ülkelerdeki konsolosluklarda referandum için sandık kurmamasına siyasilerden tepki geldi.

AK Parti Gurup Başkanvekili Suat Kılıç, demokrasinin tezahürü açısından bir oy da binlerce oy kadar değerli olduğunu belerterek Bu işin mali yükü Türk devleti açısından bir külfet değildir. Şahsı görüşüm izin verilen ülkelerde bir daha ki seçimlerde sandık kurulması yönündedir. Bunun yapılması durumunda diğer ülkelerde kurulan sandıklar, Almanya ve seçim özgürlüğünü kısıtlayan ülkeler üzerinde demokratik bir baskı unsuru oluşturacaktır. YSKnın daha duyarlı olması gerekirdi dedi.

Mümkündü, kurulması gerekirdi diyenMHPGurup Başkanvekili Mehmet Şandır ise Bu bir halkoylaması, seçim değildir. Dolayısıyla yurtdışındaki vatandaşımız iradesini gelecek ile ilgili bir konuda ifade edebilmeliydi. Bu da temin edilmeliydi. Bu YSKnın sorumluluğunda olan bir konudur. Ama Almanya ve Avrupanın bazı ülkeleri ile ilgili yaşana bu sorun çözülemiyor. Olsa iyi olurdu. Meseleyi evet ve hayır bağlamında da değerlendirmiyorum diye konuştu.

CHP Milletvekili Atilla Kart ise, Yurt dışındaki vatandaşlarımızın oy kullanamama nedenleri tatminkr gelmiyor. Burada siyasi iradenin kararlılığı önemli rol oynuyor. Seçme ve seçilme hakkı anayasal özgürlüklerin başında gelir. Resmi mercilerin güvenlik gerekçeleri kabul edilemez. Gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekirdi. Sadece YSK değil hükümetin de elinden geleni yapması gerekirdi dedi.

BUGÜN GAZETESİEtiketler:  Oy Konsolosluklar YSK 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!