Advert
Advert
Advert

Altını olanlar bu habere dikkat!

2016 yılında dünyanın en iyi performans gösteren emtiası olan altın, bu liderliği kaybetmek üzere olabileceğpi söyleniyor. Ekonomistler, Ardı ardına üç yıllık düşüş sonrası altın, hisse senetlerindeki düşüşün ve zayıflayan ekonominin güvenli varlık arayışını tetikelmesiyle 2016 yılında yükseliş kaydettiğini söylediler.

Altını olanlar bu habere dikkat!
Altını olanlar bu habere dikkat!

2016 yılında dünyanın en iyi performans gösteren emtiası olan altın, bu liderliği kaybetmek üzere olabilir.

Fiyatlar düşebilir

Bloomberg anketine katılan 12 analistin görüşüne göre altın, 1980 yılından bu yana yıla en iyi başlangıcını gerçekleşmesinin ardından, Çinli tüketicilerin alımlarını yavaşlatmasıyla bu ay düşebilir. Pazartesi günü onz başına 1,200.97 dolar seviyesine kadar tırmanan altın fiyatları, yedi analistin tahminlerinin ortalamasına göre 1,100 dolara kadar düşebilir.

Çin'deki hediyeleşme etkili oldu

Ardı ardına üç yıllık düşüş sonrası altın, hisse senetlerindeki düşüşün ve zayıflayan ekonominin güvenli varlık arayışını tetikelmesiyle 2016 yılında yükseliş kaydetti. Çin'de Pazartesi günü başlayan maymun yılına giriş öncesi hediye alışverişleri de, yükselişte etkili oldu. Fakat küresel altın talebinin dörtte birinden fazlasına denk gelen Çin'deki mevsimsel alışveriş, tatil boyunca mağazaların en az bir hafta kapalı kalması nedeniyle genellikle azalır.

'Altının yükselmesi için neden yok'

Londra'da altın fiyatlarının bu yıl 950 dolara inebileceğini ifade eden Societe Generale SAanalisti Robin Bhar, “Altın piyasasının fiziksel alıma ihtiyacı var ve daha şimdiden Çin'le ticarette yavaşlama görüyoruz. Yeni yılı takip eden ilk hafta, Çin sanal bir durma noktasına gelecek ve bunun altın fiyatları üzerinde neredeyse kesinlikle etkisi olacak. Fiyatları daha da yukarı çeker bir neden göremiyorum” dedi.

Kaynak : Bloomberght

Fiyatlar altın çin ekonomistler altın fiyatları altın fiyatı ne kadar altın fiyatları düşebilir mi? Bloomberg
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!