Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset 2015 genel seçimi AK Parti olay kehaneti!

2015 genel seçimi AK Parti olay kehaneti!

Murat Yetkin, AK Parti'yi HDP'nin yanı sıra, Saadet Partisi ve BBP ittifakının zorlayacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 8 Nisan 2015 Çarşamba 12:25
2015 genel seçimi AK Parti olay kehaneti!

Radikal gazetesi yazarı Murat Yetkin, 2015 genel seçimi AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin aday listesini değerlendirdi.

AK Parti'yi zorlayacak iki faktör olduğunu belirten Murat Yetkin, "Merkez-sağ ve muhafazakâr Kürtler AK Parti’ye oy veriyorlar, yani HDP’nin yüzde 10’u aşmasında CHP’nin sandalye kaybı pek olmaz, ama AK Parti’nin olur" iddiasında bulundu.

AK Parti’nin işini zorlaştıracak bir başka unsurun da Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin seçime Saadet çatısı altında birlikte girme kararı olduğunu vurgulayan Murat Yetkin, "Belki iki partinin toplamı yüzde 10 barajını aşmaya yetmeyecek ama alacakları oylar başka koşullar altında AK Parti’ye gidebilecek oylar demek" dedi.

Murat Yetkin'in konuyla ilgili yazısından bölüm:

HDP BARAJI GEÇERSE BAŞKANLIK İMKANSIZ

1- Seçimin en önemli özelliklerinden birisi, HDP’nin eş-başkanı Selahattin Demirtaş’ın sözüne sadık kalarak 7 Haziran seçimlerine parti olarak girmesi oldu. Sözü uzatmaya gerek yok, HDP adaletsiz yüzde 10 barajını aşarsa, CHP ve MHP oylarını hiç artıramasalar bile AK Parti’nin tek başına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı süper-başkan yapacak bir anayasa değişikliğini gerçekleştirmesi imkânsıza yakın zor.

HDP CHP'DEN DEĞİL AK PARTİ'DEN OY ÇALACAK

Bu seçimlerin en önemli faktörü de işte bu. HDP’nin geniş taban siyasetiyle göz diktiği sosyalist ve liberal şehirli Türkler zaten öteden beri CHP’ye oy vermezler. Ama HDP’nin umutlu olduğu merkez-sağ ve muhafazakâr Kürtler AK Parti’ye oy veriyorlar, yani HDP’nin yüzde 10’u aşmasında CHP’nin sandalye kaybı pek olmaz, ama AK Parti’nin olur.

SAADET PARTİSİ-BBP İTTİFAKI AK PARTİ'Yİ ZORLAR

2- AK Parti’nin işini zorlaştıracak bir başka unsur da Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin seçime Saadet çatısı altında birlikte girme kararı oldu. Belki iki partinin toplamı yüzde 10 barajını aşmaya yetmeyecek ama alacakları oylar başka koşullar altında AK Parti’ye gidebilecek oylar demek. İç ve Doğu Anadolu’da bazı merkezlerde AK Parti’ye değerli birkaç sandalyeye mal olabilir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Aslan Ali Bayık, "Başarı İçin Çok Çalışmak Gerek"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com