Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim 2 Zazaca Öğretmeni atandı

2 Zazaca Öğretmeni atandı

Yaşayan Diller ve Lehçeler adı altında seçmeli olarak okullarda okutulan Zazaca bölümü için Türkiye genelinde ayrılan 3 kontenjandan ikisinin Bingöl'e verildiği belirtildi.

Giriş Tarihi: 26 Eylül 2014 Cuma 06:19
2 Zazaca Öğretmeni atandı

Bingöl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Yaşayan Diller ve Lehçeler Bölümü adı altında seçmeli ders  olarak okullarda okutulan Zazaca bölümü için Türkiye genelinde ayrılan 3 kontenjandan ikisinin Bingöl'e verildiğini bildirdi.


Sarı, yaptığı açıklamada,  Milli Eğitim Bakanlığı'nca bu yıl ilk defa, Yaşayan Diller ve Lehçeler Bölümü altında seçmeli olarak okullarda okutulan Zazaca için kontenjan ayrıldığını belirterek, Zazaca dersi için Bingöl'e 2 öğretmen atamasının yapıldığını ifade etti.


Talim Terbiye Kurulu'nca belirlenen müfredat doğrultusunda 5'inci, 6'ncı ve 7'inci sınıflarda okuyan öğrencilerin, eğitim öğretim yılı boyunca haftada 2 saat tercih ettikleri derste eğitim görme imkânının olduğunu belirten Sarı, "Çocuklar kendi dillerini, yaşadıkları bölgede konuşulan Zazaca'yı iyi öğrenmek için talepte bulunuyor. Devletimiz de, bu talebi karşılayarak, Eylül 2014 atama döneminde Türkiye genelinde ataması yapılan 3 Zazaca öğretmen'den biri İstanbul'a, ikisini de Bingöl'e gönderdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, ataması yapılan Zazaca öğretmenlerden birini Merkez Milli Eğitim Vakfı Öğretmen Serkan Akyaz Ortaokuluna, diğerini de Solhan Yatılı Bölge Ortaokulunda görevlendirdik. İleriki dönemlerde Zazaca dilini tercih eden öğrenci sayısının artması durumunda, Bakanlığımız’dan Zazaca öğretmeni atanması hususunda talepte bulunacağız."ifadelerini kullandı.  (Nihat Kanat-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz

HARRAN İLAHİYAT 30. YILINDA

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com