Advert
Advert
Advert

2 yaşındaki Ecrin'e laparoskopik ameliyat

Safra kesesindeki taş nedeniyle sürekli kusan ve kabız olan 2 yaşındaki Ecrin Su Çeltik'e, Tarsus'taki özel bir hastanede laparoskopik ameliyat yapıldı.

2 yaşındaki Ecrin'e laparoskopik ameliyat
2 yaşındaki Ecrin'e laparoskopik ameliyat

Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşayan Ecrin Su Çeltik (2), doğduğundan bu yana kusmasına ve kabız olmasına yol açan safra kesesindeki taş nedeniyle laparoskopik (kapalı) ameliyatla kurtuldu.

Bir tatlıcıda işçi olarak çalışan Lütfi Çeltik (42) ile İslim Çeltik’in (35) kızları Ecrin Su Çeltik, dünyaya geldikten sonra sürekli kusma ve kabızlık sorunu yaşadı. Birçok sağlık kuruluşuna başvuran anne ve babaya küçük kızları 1 yaşına gelene kadar net bir bilgi verilemedi. Sonunda ultrasonla minik bebeğin safra kesesinde taş olduğu anlaşılınca bölgedeki bir üniversite hastanesine sevk edildi. Üniversite hastanesinde önce taşı eritmek için ilaç tedavisine başlandı.

Yaklaşık 1 yıllık ilaç kullanımına rağmen taşın erimediği aksine büyüdüğünün görülmesi üzerine ameliyat kararı verildi. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cemal Parlakgümüş, yaptığı muayene ve tetkiklerin ardından ameliyat gerektiğini söyledi. Daha sonra 2 yaşındaki Ecrin’e  laparoskopik (kapalı) ameliyat yapıldı.

Çocuklarda Ender Görülüyor

Op. Dr. Parlakgümüş ve ekibi tarafından laparoskopik ameliyat ile küçük kızın safra kesesi alındı. Vücudunda daha az yara izi olan ve konforlu bir operasyon geçiren Ecrin, sağlığına kavuşurken baba Lütfi Çeltik, “Kızım doğduğundan beri hastaneleri dolaşıyorduk. Sonunda iyileşti. Dr. Cemal Bey çok ilgili davrandı. Her konuda yardımcı oldu.” dedi.

Op. Dr. Cemal Parlakgümüş ise safra kesesi taşlarının erişkinlerde sık görülmesine rağmen çocuklarda nadir rastlandığını, ilerleyen teknoloji ve tecrübe birikimi ile artık çocuklarda da kapalı yöntemle bu tip ameliyatların güvenli ve hızlı bir şekilde yapılabildiğini belirtti.  (A. Hakim Kurt-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret