Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat 1870'ten günümüze Bursa Bıçağı

1870'ten günümüze Bursa Bıçağı

75 yıllık bıçak ustası, 1870'den günümüze ününü kaybetmeyen Bursa'nın meşhur bıçakları hakkında bilgi verdi.

Giriş Tarihi: 24 Eylül 2014 Çarşamba 20:20
1870'ten günümüze Bursa Bıçağı

 Dünyaca ünlü Bursa Bıçaklarını 1870’ten günümüze taşıyan Bursa’nın en eski bıçakçısı 85 yaşındaki Abdulbaki Tüfek, ailece 3 nesildir Bursa bıçağı ürettiklerini ve soyadlarının da Osmanlı zamanında tüfek üreticisi olan dedesinden kaldığını söyledi.

Amcasının Sultan Abdulhamit’in silah fabrikalarında ustabaşı olan Eşref Usta olduğunu söyleyen Tüfek, 75 yıldır Bursa’da bıçakçılık yaptığı ve Bursa’nın en eski bıçakçısı olduğunu dile getirdi.

72 ayrı işlemden geçen Bursa bıçakları…

Tamamen el yapımı olan Bursa bıçaklarının 72 ayrı işlemden geçtiğini anlatan Tüfek, söz konusu bıçakların usulüne uygun kullanılması halinde 25-30 yıl boyunca kullanılabileceğini söyledi.

“Kasaplar ithal bıçakları değil Bursa bıçağını tercih ediyor”

Hayvana eziyet edilmemesi, elleri yormaması gibi özellikleriyle kasapların kesim işleminde Bursa bıçağı kullanmayı tercih ettiğini belirten Tüfek, “Kurban Bayramı münasebetiyle hem satışlarda hem de bileme işlemlerinde ciddi bir artış var. Özellikle kasaplar ve vatandaşlar kurbanlıklarını kesmek için ithal bıçakları değil, Bursa’nın el yapımı bıçaklarını tercih ediyorlar. Bunun sebebi ise, bu bıçakların elleri yormaması ve kesilen kurbanlığa eziyet vermeden çabucak kesmesi.” şeklinde konuştu.

Kurbanlık kesenler dikkat!

Her yıl kurban bayramında kasapların ve kurbanlık kesen vatandaşların yanlış kesim işlemi, acemilik gibi birçok sebepten kendilerini yaraladığını söyleyen Tüfek, kurbanlık kesenlerin bıçakları doğru kullanmaları ve kendilerine zarar vermemelerini konusunda da uyardı.

“Bıçaklara ‘Bismillah-ı Allahû Ekber’ yazısı işledik”

Son zamanlarda ürettikleri bıçakların üstüne Bismillah-ı Allahû Ekber yazısını işlediklerini söyleyen Tüfek, yazılan bu yazılarla kasaplar ve kurbanlıklarını kesenlere bir hatırlatmada bulunduklarını söyledi.

Abdulbaki Tüfek, son olarak yaklaşan Kurban Bayramının bütün İslam âlemine hayırlı olmasını dileyerek sözlerini noktaladı. (Zeki Aras - İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Uluslararası İslâm Bilgeleri Zirvesi Şanlıurfa’da düzenlenecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com