Advert
Advert
Advert

18 yıldır engelli çocuğuna bakıyor

Küçük yaşta yüksek ateşli hastalıktan dolayı havale geçiren çocuğunun 18 yıldır zihinsel engelli olduğunu belirten baba, bundan dolayı yaşadıkları birçok sıkıntıya sabretmeye çalıştıklarını söyledi.

18 yıldır engelli çocuğuna bakıyor
18 yıldır engelli çocuğuna bakıyorDünya Engelliler Günü’nün kutlandığı bu günlerde İLKHA’ya konuşan zihinsel engelli babası İbrahim İşlek, 18 yıldır zihinsel engelli çocuğuna bakmaya çalıştıklarını söyledi.

Çocuğunun küçük yaşında iken havale geçirdiği belirten baba İbrahim İşlek, hastanede yaklaşık bir ay süren tedavi sürecinin ardından çocuğunun zihinsel engelli olduğunu öğrendiğini söyledi.

Baba İşlek, çocuğunun zihinsel engelli olmasının birçok sıkıntıyı da beraberinde getirdiğini belirterek, şöyle konuştu: “Kızım 1996 yılında havale geçirdi. Ardından bir ay boyunca hastanede yattı. Sonunda iyileşmeyince bu hale geldi ve zihinsel özür süreci başladı. Birinin özürlü olmasından öte, o özürlünün kız olması daha kötü ve zordur.”

Annesinin engelli çocuğuna adeta bakıcılık yaptığını ifade eden İşlek, “Mesela kızım şu anda on sekiz yaşında. Fakat beş yaşındaki bir kızmış gibi davranıyor. Onun yaşındaki kızlar evli iken, kendisi ev işlerinden hiçbir şey anlamaz. Bedenen özürlü olmamasına rağmen, bir bardak su bile getiremez. Elinden hiçbir şey gelmez. Elbisesini annesi giydirir, banyosunu annesi yaptırır. Televizyona aşırı bağımlıdır, yani adeta televizyon olsun hiçbir şey olmasın. Aynı zamanda kızdırıldığında çok sinirlenir. Mesela bir dizi izlerken o anda değiştirip başka bir kanal açtığınızda, sinirinden yerinde duramaz.” şeklinde konuştu.

 Çocuğunun okul okuması için elinden geleni yaptığını dile getiren baba İşlek, ama çocuğunun engelli olmasından dolayı okula gidemediğini belirterek, “Sonra bazı rehabilitasyon merkezlerine gönderdik. Oradan da bir şey alamayınca, tamamen evde kalmasını uygun gördük. Hani rehabilitasyon merkezlerinde de pek bir şey öğretmiyorlardı. Çocuklarımızla ilgilenmiyorlardı. Yetkililer, çocuğumuz için bir miktar para yardımında bulunuyor. Bundan dolayı çocuğumuz adına teşekkür ederiz.” dedi. (Sedat Kuşulay -İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü