Advert
Advert
Advert

Üniversite’de Çanakkale Şehitlerini Anma Töreni

18 Mart Çanakkale Zaferinin 101. yıldönümü anısına Harran Üniversitesinde bir program düzenlendi.

Üniversite’de Çanakkale Şehitlerini Anma Töreni
Üniversite’de Çanakkale Şehitlerini Anma Töreni

 

Osmanbey Yerleşkesi Fen-Edebiyat Fakültesi büyük amfide düzenlenen törene, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abuzer Pınar, SGK Şanlıurfa İl Müdürü İsmail Ünlü, Fen-Edebiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Mustafa Değirmenci, üniversite Genel Sekreteri Abdulhalim Dündar, dekan yardımcıları, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende, Fen-Edebiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Mustafa Değirmenci günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
Türk tarihinde büyük bir yer tutan Çanakkale muharebesinin üzerinden 101 yıl geçmesine rağmen bu millet bu mukaddes mücadeleyi unutmadı, unutmayacak diyen Fen-Edebiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Mustafa Değirmenci; “Türk İstiklal mücadelesi ve savaş tarihinde büyük bir yer tutan Çanakkale zaferi kolay elde edilmemiştir. Kürt’üyle Arap’ıyla Türk’üyle yekvücut olup kazanılan bir zaferdir. Çanakkale, bir Hilal uğruna nice gençlerin yitirildiği bir yerdir. Ülke olarak 250 bin şehit verdiğimiz, mermilerin havada çarpıştığı bu yerdir Çanakkale!” dedi.
Tören, Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülşah Eser’in “Çanakkale Muharebelerinde Etkin Bir Silah; Propaganda ” konulu konferansı ile devam etti.
Yrd. Doç. Dr. Gülşah Eser birinci dünya savaşındaki yapılan propagandalar hakkında bilgi verdi. O savaş yıllarında ülkelerin çıkarları için yapılmış olan propagandaların halkımız ve düşmanın üzerindeki etkilerini anlattı.
Tören “Çanakkale Zaferi Denince Aklınıza Ne Geliyor?” konulu gösterilen VTR’nin ardından, üniversite öğrencilerinden Rabia Peker ve Metin Genç’in okuduğu Çanakkale şiirleri ile devam etti.
Program, plaket takdimi ve Çanakkale şehitleri anısına buğday çorbası ikramı ile sona erdi.

18 Mart Çanakkale Zaferi 101. yıldönümü anısı Harran Üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü