Advert
Advert
Advert

16 Ekim Dünya Gıda Günü

Halk Sağlığı Müdürü, Dr. Fatih Mehmet Aslan; "16 Ekim Dünya Gıda Günü" dolayısıyla bir basın açıklaması yaparak, yeterli ve dengeli beslenmenin, sağlıklı bir yaşamın anahtarı olduğunu söyledi.

16 Ekim Dünya Gıda Günü
16 Ekim Dünya Gıda Günü

16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla bir basın açıklaması düzenleyen Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü, Dr. Fatih Mehmet Aslan, yeterli ve dengeli beslenmenin, önemine vurgu yaptı.

Yaptığı  açıklamada; Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim’in, Dünya Gıda Günü olarak kutlandığına dikkat çeken Dr. Aslan, yapılan Dünya Gıda Günü etkinlikleri arasında gıda üretimi, tüketimi, gıda güvencesine ve biyoçeşitliliğe ilişkin konuların gündeme taşındığını belirterek, küresel anlamda büyük önem arz eden açlık ve açlıkla mücadeleye dikkat çekildiğini söyledi.

“Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak değildir”

“Yapılan bu etkinliklerle, dünyadaki açlık problemlerinin belirlenmesi ve çözüm yollarının gösterilmesi, ülkeler arasındaki gıda üretimi birlikteliğinin sağlanması, gıdaların üretimi-tüketimi ve satış noktalarındaki hijyen ve sanitasyon etkinliğinin sağlanması ile yeterli ve dengeli beslenmenin öneminin belirtilmesi amaçlanmaktadır” diyen Aslansözlerine devamla; “Yeterli ve dengeli beslenmenin önemi ile ilgili halkımız da farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.” şeklinde konuştu.

“Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için: Dengeli Beslenme…”

“Yeterli  ve Dengeli Beslenme, vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılmasıdır” diyen Aslan,  Yeterli ve dengeli beslenen kişilerin, sağlam ve sağlıklı bir görünüşe, hareketli ve esnek bir bedene, muntazam bir cilde, canlı ve parlak saçlara ve gözlere, kuvvetli, gelişimi normal kaslara, çalışmaya istekli kişiliğe, Boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına, normal zihinsel gelişime, sık sık hasta olmayan bir yapıya sahip olduğunun alt8ını çizdi.

Dr. Aslan, Yeterli ve dengeli beslenme ve hareket etmenin, sağlıklı bir yaşamın anahtarı olduğunu ve bunların yaşam biçimi haline getirilmesi gerektiğini söyledi. (İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Sağlık müdürlüğünde neler oluyor? Dr. Demir’in ataması durduruldu
Sağlık müdürlüğünde neler oluyor? Dr. Demir’in ataması durduruldu