Advert
Advert
Advert

15 milyon kişinin ortak sorunu

15 milyon kişinin ortak sorunu
15 milyon kişinin ortak sorunu

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdal Akalın, Türkiyede 15 milyonu hipertansiyon olmak üzere 22 milyon kişi kronik hasta var dedi.

Antalya Side Starlight Otel Kongre Merkezinde düzenlenen 12. Ulusal İç Hastalıkları Kongresinde açıklanan rapor Türkiyede 22 milyon kişinin kronik hastalığı olduğunu ortaya koydu. Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) tarafından düzenlenen kongrede kronik hastalıklar içinde ilk sırada hipertansiyonun yer aldığı açıklandı. TİHUD Başkanı Prof. Dr. Erdal Akalın, 2000den sonra dünyanın en büyük sorunu kronik hastalıklardır. Tanısını erken koymak, tedavisini erken yapmak ve bu kişileri sağlıklı bir şekilde hayata devam ettirmek zorundasınız. Sağlık Bakanlığı Kronik Hastalıklar Daire Başkanlığı tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiyede bir veya birden fazla kronik hastalığı olan 22 milyon erişkin var. Bu erişkilerin içinde de en fazla kronik hastalık 15 milyon hipertansiyon hastası dedi. Prof. Dr. Akalın kronik böbrek yetmezliği hastalarının da bu rakamın içine katıldığı takdirde, sayısının 25 milyonu aşacağını bildirdi.

HASTA HASTALIĞININ FARKINDA DEĞİL

Kronik hastalıkların sinsi ve çoğunun hiçbir belirti vermediğini anlatan Prof. Dr. Akalın, Yine Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneğinin yaptığı araştırmaya göre, hipertansiyon hastalarının yüzde 60ı kan basınçlarının yüksek olduğunu bilmiyorlar. Yine Türk Endokronoloji ve Metabolizma Derneğinin 2002 yılında yaptığı çalışmaya göre, diyabetli hastaların yüzde 30unun habersiz olmaduğunu görüyoruz. Kronik hastalığı olanların yarısının hastalıklarından haberi olmadığını söyleyebiliriz dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir