Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık 15 milyon kişinin ortak sorunu

15 milyon kişinin ortak sorunu

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2010 Perşembe 12:50
15 milyon kişinin ortak sorunu

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdal Akalın, Türkiyede 15 milyonu hipertansiyon olmak üzere 22 milyon kişi kronik hasta var dedi.

Antalya Side Starlight Otel Kongre Merkezinde düzenlenen 12. Ulusal İç Hastalıkları Kongresinde açıklanan rapor Türkiyede 22 milyon kişinin kronik hastalığı olduğunu ortaya koydu. Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) tarafından düzenlenen kongrede kronik hastalıklar içinde ilk sırada hipertansiyonun yer aldığı açıklandı. TİHUD Başkanı Prof. Dr. Erdal Akalın, 2000den sonra dünyanın en büyük sorunu kronik hastalıklardır. Tanısını erken koymak, tedavisini erken yapmak ve bu kişileri sağlıklı bir şekilde hayata devam ettirmek zorundasınız. Sağlık Bakanlığı Kronik Hastalıklar Daire Başkanlığı tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiyede bir veya birden fazla kronik hastalığı olan 22 milyon erişkin var. Bu erişkilerin içinde de en fazla kronik hastalık 15 milyon hipertansiyon hastası dedi. Prof. Dr. Akalın kronik böbrek yetmezliği hastalarının da bu rakamın içine katıldığı takdirde, sayısının 25 milyonu aşacağını bildirdi.

HASTA HASTALIĞININ FARKINDA DEĞİL

Kronik hastalıkların sinsi ve çoğunun hiçbir belirti vermediğini anlatan Prof. Dr. Akalın, Yine Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneğinin yaptığı araştırmaya göre, hipertansiyon hastalarının yüzde 60ı kan basınçlarının yüksek olduğunu bilmiyorlar. Yine Türk Endokronoloji ve Metabolizma Derneğinin 2002 yılında yaptığı çalışmaya göre, diyabetli hastaların yüzde 30unun habersiz olmaduğunu görüyoruz. Kronik hastalığı olanların yarısının hastalıklarından haberi olmadığını söyleyebiliriz dedi.

 

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akılcı İlaç Kullanımı Semineri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com