Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da 13 yıldır kimliksiz yaşayan annenin kimlik talebi

13 yıl önce Suriye'den Türkiye'ye gelin olarak gelen anne, resmi nikahı olmasına rağmen kendisine kimlik verilmediğini söyledi.

Şanlıurfa'da 13 yıldır kimliksiz yaşayan annenin kimlik talebi
Şanlıurfa'da 13 yıldır kimliksiz yaşayan annenin kimlik talebi

 


13 yıl önce Suriye'nin Haseki Kentine bağlı Ras'ulayn ilçesinden Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine gelin gelen 7 çocuk annesi 38 yaşındaki Emel Turan, 2 yıl önce eşini kalp krizi sonucu kaybetti. Çocuklarıyla derme çatma bir evde kalan anne Emel, resmi nikâhı olduğunu halde kendisine kimlik verilmediğini söyledi.

Mevlana Mahallesi'nde ikamet eden Turan, yetkililerden kendilerine uzanacak bir yardım eli beklediğini belirterek, 13 yıldır kendisine verilmeyen kimliğin verilmesini istiyor.

13 yıl önce görücü usulü Rıdvan Turan ile evlendiğini ve bu evlilikten 7 çocuklarının olduğunu söyleyen Anne Emel, evlilik cüzdanlarının olmasına rağmen başvuruların neticesiz kaldığını Türkiye Cumhuriyeti’ne ait nüfus cüzdanını alamadığını, bundan dolayı da sağlık, devlet yardımları ve ölen kocasının maaşından istifade edemediğini belirtti.

Eşini kaybettikten sonra çok sıkıntı yaşadığını ifade eden Turan, "2003 yılında Türkiye'ye gelin geldim. Eşimle evliliğimiz sürecinde 7 çocuğumuz oldu. Eşimi 2 yıl önce kalp krizi geçirdi. Resmi nikâhımız olduğu halde kimliğimi alamıyorum. Yaptığım tüm müracaatlar sonuçsuz kaldı. Kimliğim olmadığı için ölen eşimin maaşından yararlanamıyorum. Sağlık ve seyahat gibi pek çok konuda da sıkıntı yaşıyorum." dedi.

Kimlik almak için yaptığı tüm müracaatların sonuçsuz kaldığını belirten Turan, "13 yıldır Türkiye'deyim artık bana vatandaşlık verilmesini istiyorum. 7 çocuğumla bu görmüş olduğunuz derme çatma evde kalıyorum. Bazı akrabalarım ve komşuların yardımıyla geçiniyoruz. Çocuklarım da küçük olduğu için şu an bir yerde çalışamıyorlar. Eşim öldükten sonra birçok devlet kurumuna gittim ancak bütün kapılar yüzüme kapandı." ifadelerini kullandı. (Mustafa Kaynak- İLKHA)

bir anne kimlik mücadelesi urfa Şanlıurfa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!