Advert
Advert
Advert

13 askerin şehit olduğu kaza nasıl oldu?

Helikopterde engel tanıma sistemi neden yoktu? Şırnak'taki helikopter kazası, helikopterlerde yüksek gerilim hattı ve benzeri engellere karşı ‘engel tanıma ve uyarı sistemi’ni yeniden gündeme getirdi.

13 askerin şehit olduğu kaza nasıl oldu?
13 askerin şehit olduğu kaza nasıl oldu? admin

 
13 askerin şehit olduğu kaza nasıl oldu?

Ağırlıklı olarak Kara Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan farklı tipteki yaklaşık 172 helikoptere engel tanıma ve uyarı sistemi takılması için Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın (SSM) 2010’da proje başlatmıştı ancak bugüne kadar tamamlanamadı. Gerekçe olarak ise sistemlerin helikopterlere ek ağırlık getirdiği ve verimli olmadığının gösterildiği öne sürüldü.

HELİKOPTERLER İÇİN EN TEHLİKELİ TEHDİT

Yüksek gerilim hatlarına takılarak düşen helikopter kazalarında, önceki günkü kazayla birlikte toplam 50 askerimiz şehit oldu. 1993 yılından bu yana meydana gelen kazaların altısında Sikorsky, ikisinde Cougar, birinde de polis helikopteri yüksek gerilim hatlarına çarparak düştü. Karada çıplak gözle rahatlıkla görülebilen, ancak özellikle alçak uçuş esnasında havada çok zor fark edilen yüksek gerilim telleri, helikopterler için en tehlikeli pasif tehditler arasında yer alıyor.

ALÇAK UÇUŞLAR TEL TEHLİKESİNİ ARTIRIYOR

Doğu ve Güneydoğu’da füze ve uçaksavar tehdidi nedeniyle alçaktan uçtukları ve sık sık sarp arazilerden kalktıkları için tel tehlikesiyle karşılaşıyorlar. 

SES VE GÖRSEL UYARI SAĞLIYOR

Bu sistem bir cihaz değil proje. Küresel konumlandırma sistemleriyle birlikte çalışan engel tespit sistemlerinin uçuş yapılan arazi üstündeki gerilim hatlarını önceden fark edip pilotları hem görsel hem de sesle uyarıyor. 

BAKAN IŞIK NEDEN TAMAMLANAMADIĞINI AÇIKLADI

Hürriyet'ten Deniz Zeyrek'e konuşan Savunma Bakanı Fikri Işık, kaza sonrası gündeme gelen uyarı sistemi hakkında “İhale yapılmış. İki teklif gelmiş. Genelkurmay yeterli görmemiş. Süreç uzamış...”

SSM projeyi 30 Mart 2017 tarihinde yeniden güncellerken, internet sitesinde projenin sözleşme imza aşamasında olduğu ifade edildi.

KAYNAK:HÜRRİYET

Helikopterde engel tanıma sistemi Helikopterde engel tanıma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret