Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem 12 Mart ve 12 Eylül döneminde sol görüşlü oldukları için askeri okuldan atılan öğrenciler dava hazırlığında

12 Mart ve 12 Eylül döneminde sol görüşlü oldukları için askeri okuldan atılan öğrenciler dava hazırlığında

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2011 Salı 07:55
12 Mart ve 12 Eylül döneminde sol görüşlü oldukları için askeri okuldan atılan öğrenciler dava hazırlığında

12 Mart ve 12 Eylül askeri darbeleri döneminde askeri okulda okuyan ve sol görüşlü oldukları için okuldan atılan öğrenciler haklarını aramaya hazırlanıyor.

Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri (ADAM) Platformu, 12 Mart ve 12 Eylül darbe dönemlerinde sol görüşlü oldukları gerekçesiyle okullarından atılan askeri öğrencilerin haklarının iadesi istemiyle mahkemeye başvurmak için çalışmalarını sonlandırdı. 

ADAM Platformundan yapılan açıklamaya göre, darbe dönemlerinde Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) atılan askerlere haklarının iadesini öngören 6191 sayılı yasa 22 Mart 2011de yürürlüğe girmesine rağmen, yasanın uygulamasında Milli Savunma Bakanlığı, darbezede askerlerin yanı sıra askeri öğrencilerin başvurularını da yasa kapsamında olmadıkları gerekçesiyle reddetti.

MAĞDUR SAYISI 800

ADAM Platformu öğrenci sözcüsü eski Deniz Harp Okulu öğrencisi Necati Neşe, TSK Personel Kanununda askeri öğrencilerin de asker kişi sayıldıklarını, yasada öğrencilerin emeklilik hakkının bile düzenlendiğini belirterek, Bakanlığın askeri öğrencileri yasa kapsamı dışına çıkartan kararının yasaya aykırı olduğunu ifade etti. Darbezede askere hak iadesi yasasında genel olarak asker kişilerden söz edildiğini ve öğrencilerin yasadan yararlanamayacaklarına ilişkin bir ifadenin yer almadığına dikkat çeken Neşe, Bakanlığın ret kararına itiraz edeceklerini, itirazın da reddedilmesi durumunda mahkemeye başvuracaklarını ve kendilerine yapılan haksızlığı gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıyacaklarını bildirdi. Neşe, darbe dönemlerinde sol görüşlü oldukları gerekçesiyle okullarından atılan askeri öğrenci sayısının 447si 12 Eylül döneminde olmak üzere 800 civarında olduğunu da kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Arazi sorununu Ankara’ya taşıdılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com