Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık 112 çalışanları gelen asılsız çağrılardan rahatsız

112 çalışanları gelen asılsız çağrılardan rahatsız

Bitlis'te 112 Acil Çağrı Merkezi çalışanları, gelen asılsız ve komik çağrılardan dert yandı.

Giriş Tarihi: 1 Eylül 2015 Salı 18:29
112 çalışanları gelen asılsız çağrılardan rahatsız

Bitlis’te 112 Acil Servis çalışanları, acil servis hattına gelen asılsız ve komik çağrılara tepki göstererek vatandaşlara duyarlı olma çağrısı yaptı.

Bitlis 112 Acil ve Afetler Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Suna Cinoğlu, servis olarak Bitlis ve ilçelerinde 10 istasyon ve 30 ambulansla hizmet verdiklerini belirterek 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği Komuta Kontrol Merkezi'ne günde 3 bin telefon geldiğini, bunlardan yaklaşık olarak 2 bin çağrının asılsız ve gereksiz olduğunu tespit ettiklerini ifade etti.

Gereksiz çağrıların, acil servis ekibinin müdahale etmesi gereken gerçek vakalara ulaşmayı aksattığını vurgulayan Cinoğlu, 112'nin sadece acil vakalarda aranması gerektiğini hatırlattı.

Cinoğlu, “Bütün bu asılsız ihbarlar personelimizin işini zorlaştırdığı gibi sağlık hizmetlerinin acil, hızlı, güvenilir ve kesintisiz olarak çalışma ilkesini sekteye uğratıyor. 24 saat ambulans hizmeti verirken, gereksiz ihbarlar bizim en fazla karşılaştığımız sorunlardan bir tanesidir.  Acil müdahalelerde, zaman çok önemli olduğundan asılsız ihbarlar zaman kaybına yol açıyor. Vatandaşlarımızın 112'yi sadece acil vakalarda aramalarını arzuluyoruz.” dedi.

112 çağrı merkezine gelen çoğu çağrının gereksiz yapıldığı bilinmesine rağmen bir türlü önlem alınamadığından yakınan Cinoğlu, “Günlük ortalama 3 bin çağrımız oluyor. Çağrılarımızın yarısından fazlası gereksiz çağrılar. İlginç tekliflerde bulunuyorlar. Bitlis halkı olarak arayan kişilerden şunu rica ediyorum. Gereksiz yere meşgul ettiğiniz anda trafik kazası geçiren biri sırada kalabilir. Lütfen bizleri gereksiz aramayın. Olay yerine gittiğimizde bile çoğu zaman boş döndüğümüz bile oluyor. Ama bu bizim halkımızın takdiridir. Halkımız ne kadar duyarlı ve inisiyatifli davranırsa biz de o kadar emek sarf edeceğiz.” dedi.

“Asılsız çağrılara ceza kesilecek”

Asılsız çağrıların bu şekilde devam etmesi durumunda cezai işlem başlatacaklarını vurgulayan Cinoğlu, “Daha fazla gereksiz çağrılar yapılırsa cezai işlemleri başlatacağız. Bu çağrılar böyle devam ederse gerekli cezaları Valilik kanalıyla ya da Bakanlığımız kanalıyla cezaları uygulayacağız. Bitlis ve ilçelerinde 30 tane ambulansımız var. 10 istasyonla vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Diğer ilçe istasyonlarımızdan vaka ve acil olmak üzere en az 3 tane ambulansla hizmet vermekteyiz. İstasyonlarımızda hava ambulansı olmadığı için çok acil durumlarda çevre ilerdeki istasyonlardan ambulans talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.  

Çağrıları karşılayan Acil Tıp Teknisyeni (ATT) sağlık personeli Deniz Çok ise “Bizi arayan kişilerin yarısından fazlası sapık oluyor. İneğim doğum yaptı ambulans gönderebilir misiniz? Şebekem çekmiyor aileme ulaşabilir misiniz? Kedi ağaca çıktı gelip indirebilir misiniz? Evlenme teklifi yapıyorlar. Böyle gereksiz ve komik çağrılarla karşılaşıyoruz.” diye konuştu.      (Şükrü Tontaş – İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com