Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa 100 yıllık efsane

100 yıllık efsane

Giriş Tarihi: 19 Eylül 2010 Pazar 12:23
100 yıllık efsane

Ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey, ölümünün 100. yılında Eskihisardaki Müze Evinin bahçesinde, piyanist Tuluyhan Uğurlunun konseriyle anıldı.

UNESCOnun Osman Hamdi Bey Yılı ilan ettiği 2010un bu önemli etkinliği, büyük sanat adamı Osman Hamdi Beyin Eskihisardaki Müze Evinde yapıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte, İstanbul Arkeoloji Müzesi Müze Araştırmacısı ve Kütüphane Sorumlusu Havva Koç, Osman Hamdi Bey ve Müzecilik konusunda bir konferans verdi.
Ardından Osman Hamdi Beyin eserlerinin yer aldığı sergi davetlilerce gezildi, Osman Hamdi Beyi anlatan görsel sunum yapıldı.

Daha sonra piyanist Tuluyhan Uğurlu, Osman Hamdi Bey için bestelediği folklorik 7 eseri sundu.
Tuluyhan Uğurluya kavalda Murat Toraman, viyolada Doğukan Çokşeker, gitar ve yaylı tamburda Uğur Varol ve vurmalı çalgılarda Gürkan Özkan eşlik etti.

OSMAN HAMDİ BEY

Döneminde yaptığı birçok çalışmayla uluslararası üne kavuşan Osman Hamdi Bey, 1842-1910 yıllarında yaşadı. Güzel Sanatlar Akademisi ile İstanbul Arkeoloji Müzesini 1883 yılında kuran Osman Hamdi Bey, buraların müdürlüklerini de üstlendi. Antik eserlerin yurt dışına çıkarılmasını yasaklayan bir yasayı 1884te yürürlüğe sokan Osman Hamdi Bey, böylece çok değerli bazı eserlerin yurt dışına çıkarılmasını engellemiş oldu.

Nemrut Dağı, Lagina ve Saydada arkeolojik kazılar yapan Osman Hamdi Beyin Saydada yaptığı kazılarda bulduğu ve halen İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenen İskender Lahiti, arkeoloji dünyasının başyapıtlarından sayılıyor.
Osman Hamdi Bey, Lagina kazıları için geldiği Muğlanın Turgut beldesindeki evinde 2 yılı sürekli olmak üzere 17 yıl yaşadı.

AAEtiketler:  Osman Hamdi unesco 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com