Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem '10 Kasım törenleri kaldırılsın' dediler karakolluk oldular

'10 Kasım törenleri kaldırılsın' dediler karakolluk oldular

"10 Kasım törenleri kaldırılsın" diyen insan hakları aktivistleri, Atatürk'e hakaret kanundan ifade veremeye çağırdı.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2014 Salı 20:15
'10 Kasım törenleri kaldırılsın' dediler karakolluk oldular

 Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, İnsan Hakları Savunucuları Derneği (İHSD) üyelerini, 10 Kasım günü yaptıkları basın açıklaması sebebiyle, 5816 sayılı Atatürk'e hakaret kanundan ifade veremeye çağırdı.

Kocaeli Güvenli Şube ek hizmet binasında ifadeleri alınan dernek üyeleri, suçlamaları kabul etmedi. Savunmanın ardından dernek üyelerinin, tutuklanmalarına veya gözaltına alınmalarına gerek görülmeyerek serbest bırakıldı.

Konu ile ilgili Emniyet Müdürlüğü binası çıkışında açıklama yapan İHSD Genel Başkanı Ali Akbaş, “5816 sayılı Atatürk'e hakaret kanunundan ifadelerime başvuruldu. Tutuklamaya veya gözaltına almaya gerek görülmedi, üzerimize atfedilen suçlamaları ret ettik, biz kimseye hakaret etmedik, sadece düşüncelerimizi, ifade özgürlüğü çerçevesinde STK olarak açıkladık." dedi.

Akbaş, “Düşünceleri ifade etmek hala bu ülkede suç. İçinde hiç bir hakaret, şiddet içermeyen ifadelerden dolayı STK'lar, vatandaşlar ifade verilmeye çağrılıyor, bu bir insan hakları ayıbıdır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Hatırlanacağı üzere, İnsan Hakları Savunucuları Derneği tarafından 10 Kasım günü İzmit İnsan Hakları Parkı’nda yapılan basın açıklamasında dernek, “10 Kasım mecburi yas törenleri kaldırılmalı, İslam inancına mensup halkı buna zorlamak insan hakları ihlali ve aynı zamanda anayasanın 24 ve 25. maddelerinde geçen din ve vicdan hürriyeti maddelerine de aykırıdır “ifadesi kullanılmıştı. (İLKHA)
 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Viranşehir'deki saldırının emrini o terörist vermiş

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com