Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa'da seçimler 7 Haziran'a göre daha sakin geçiyor

1 Kasım erken genel seçimleri için Şanlıurfa'da erken saatlerde başlayan oy kullanma işleminde 7 Haziran seçimlerindeki heyecanı görmek mümkün değil. Şanlıurfa'da oy kullan acak seçmen sayısı, Şanlıurfa ileçerindeki seçmen sayıları ne kadar? Urfa'da 1 kasım seçimlerine katılacak olan seçmen sayısı ve bilirsiniz!

Şanlıurfa'da seçimler 7 Haziran'a göre daha sakin geçiyor
Şanlıurfa'da seçimler 7 Haziran'a göre daha sakin geçiyor

1 Kasım seçimlerinde 976 bin 961 kişi oy kullanacağı Şanlıurfa’da 7 Haziran seçimlerine oranla 2 bin 742 seçmen arttı. Mevsimlik tarım işçilerinin yoğunlukta olduğu ilde mevsimlik tarım işçilerinin bu sayıya katkı yaptığı tahmin ediliyor.

 1 Kasım seçimlerinde bin 365 mahallede 3 bin 413 sandık kurulduğu ilde 7 Haziran seçimlerindeki heyecanı görmek mümkün değil. Sakin ve sessiz geçen 1 Kasım seçim çalışmalarında olduğu gibi oy kullanma işlemlerinde de aynı sakinliği görmek mümkün.

7 Haziran seçimlerinde hem halkta hem de görevlilerde görülen heyecan yerini sakin bir ortama bırakmış durumda. Erken saatlerde oy kullanmaya gelenlerin az olması da dikkat çekiyor.

Erken saatlerde oy kullanma işleminin yapılacağı okullara gelen görevliler, burada sandık ve oy kullanma pusulalarını kontrolden geçirdi. Oylarını kullananlar ise seçimin Türkiye'ye ve Şanlıurfa'ya hayırlar getirmesini dileyerek, sükûnet içerisinde bir seçim geçmesi dileğinde bulundu.

Sokak ve caddelerin boş olduğu Şanlıurfa’da fırınlar ve bazı bakkallar dışında işyerleri kapalı. Sandık başına gelip oyunu kullanan halk, kapalı olan işyerlerini açmaya başladıkları görüldü.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada ise; saat 07.00'de başlayacak olan oy kullanma işlemleri nedeniyle otobüslerin saat 05.30'dan itibaren ana güzergâhlarda faaliyet göstermeye başlayacağı duyuruldu.

Belediye açıklamada "1 Kasım seçimlerinde Şanlıurfa'da oy verme işleminin sabah 07.00'da başlayacak olması sebebiyle Büyükşehir Belediyemize bağlı otobüsler 05.30' ana güzergâhlarda seferlerine başlayacaktır. Gerek secim görevlilerinin görev yerine zamanında ulaşması gerekse vatandaşların oy vereceği yerlere ulaşımının sağlanması için Büyükşehir Belediyemize bağlı otobüsler sabah saat 05.30'dan itibaren vatandaşların hizmetinde olacak"

Özellikle muhalefetin oy hırsızlığını sürekli gündeme getirmesi buna karşılık çıkabilecek olaylara karşılık jandarma veya polislerin güvenlik amacıyla oy kullanma işleminin yapılacağı okulda bekledikleri görüldü.

Sabah saat 07.00’den itibaren başlayan oy kullanma işlemleri saat 16.00’de sona erecek. Oy kullanma işlemlerinin bitmesinin ardından sandıklardaki oylar GAP Arena Kapalı Spor Salonuna götürülerek burada oy sayımı yapılacak.

Şanlıurfa’da en fazla seçmen Haliliye’de, en az seçmen ise Halfeti’de bulunuyor. 1 Kasım seçimlerinde seçmen sayısının ilçelere göre dağılımı şöyle:

 

AKÇAKALE          44 BİN 636

BİRECİK              52 BİN 226

BOZOVA             31 BİN 351

CEYLANPINAR      42 BİN 216

EYYÜBİYE           179 BİN 355

HALFETİ             22 BİN 665

HALİLİYE            200 BİN 917

HARRAN             35 BİN 038

HİLVAN              23 BİN 342

KARAKÖPRÜ        74 BİN 244

SİVEREK            123 BİN 964

SURUÇ              55 BİN 174

VİRANŞEHİR      91 BİN 833 (Osman Gülebak- Ramazan Casuk-İLKHA)

 

 

 

 

 

Şanlıurfa'nın seçmen sayısı 976 bin 961 seçmen akçakale seçmen sayısı birecik seçmen sayısı bozova seçmen sayısı ceylanpınar seçmen sayısı eyyübiye seçmen sayısı halfeti seçmen sayısı haliliye seçmen sayısı harran se
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu