Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık 'Romatizmaya kesin çare' vaatlerine dikkat!

'Romatizmaya kesin çare' vaatlerine dikkat!

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyeleri, son dönemlerde 'Romatizmaya kesin çare' vaadiyle hastaların tedavi umutlarını suiistimal eden kişilere karşı dikkatli olunması konusunda uyardılar.

Giriş Tarihi: 31 Ekim 2015 Cumartesi 15:24
 'Romatizmaya kesin çare'  vaatlerine dikkat!

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyeleri, son dönemlerde ‘Romatizmaya kesin çare’ vaadiyle hastaların tedavi umutlarını suiistimal eden kişilerin arttığını belirterek, bu tür  şarlatanlara  inanılmaması gerektiğini vurguladı.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ediz Dalkılıç ile Doç. Dr. Yavuz Pehlivan, romatizmal hastalıklarla ilgili halkı bilgilendirme toplantısı düzenledi.

“Romatizma diye bir hastalık adı yok”

Çok sayıda hasta ve hasta yakınının katıldığı bilgilendirme toplantısında konuşan Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ediz Dalkılıç, ‘romatizma’ olarak adlandırılan tek bir hastalığın bulunmadığını, vücudun hareketini sağlayan kas, kemik, eklem ve bu yapıları birleştiren bağlarda ağrı, hareket kısıtlığı, şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan 100’den fazla hastalığa genel olarak ‘romatizmal hastalık’ adı verildiğini anlattı.

Doç. Dr. Dalkılıç, Romatoloji Bilim Dalının, romatizmal hastalıkların özellikle iltihabi olan kısmıyla ilgilendiğini, bu hastalıkların sadece kas-iskelet sistemini değil, deri, göz, akciğer, böbrek, sinir sistemi, kalp gibi hayati organları da etkileyebileceğini belirterek, erken tanı ve tedavinin, tüm hastalığın seyrini değiştirebileceğini ve günümüzde birçok yeni tanı ve tedavi yöntemlerinin Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde de kullanılmaya başlandığını söyledi.

Şarlatanlara dikkat!

Son dönemlerde özellikle sosyal medya üzerinden bitkisel, organik gibi kelimelerle ilaç ve benzeri maddeler, oldukça pahalı maliyetlerle  ‘Romatizmaya kesin çare’ sloganıyla pazarlandığına, hastaların parası ile sağlığıyla oynandığına dikkat çeken Dalkılıç, vatandaşların tıp ve pozitif bilim dışındaki bu dolandırıcılara itibar etmemeleri gerektiğini vurguladı.   

Romatolog sayısı az

Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Pehlivan da, romatizmal hastalıkların oldukça yaygın olmasına karşın, ülkemizde romatolog sayısının ABD ve Avrupa’nın çok gerisinde olduğuna işaret ederek, “Türkiye’de 200 romatolog var. Bunun 6-7 tanesi Bursa’da. Oysa sadece Bursa’da 140 bin romatoloji hastası bulunuyor. Hasta fazla, uzman sayısı az olunca, hastalığın teşhis ve tedavisinde hastaya gerekli zamanı ayırmak zor oluyor. Dilerim önümüzdeki yıllarda romatolog sayısı artar ve hastalara daha çok zaman ayrılır” diye konuştu.

(İLKHA)

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Devlet hastanesinin oto park sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com