Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa EĞİTİMDE YİNE DİBE VURDUK!

EĞİTİMDE YİNE DİBE VURDUK!

Giriş Tarihi: 22 Temmuz 2011 Cuma 17:07
 EĞİTİMDE YİNE DİBE VURDUK!


 

ÖSYM`nin, geçen ay düzenlediği Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçları açıklandı.

Açıklanan sonuçlara göre ilimiz Şanlıurfa 81 il arasında en az başarılı on il arasındaki yerini yine korudu. Özellikle son beş yıldır sınavlarda başarısız olan Şanlıurfa bu yılda yine gereken başarıyı gösteremedi. Şanlıurfa son yedi yılda Cumhuriyet tarihinin en çok okullaştırması ve öğretmen atamalarının yapılması dahi bu başarısızlığa son veremedi. Alınan bu başarısız sonuca yetkililerin nasıl bir açıklama yapacağı merak merakla bekleniliyor.

LYS-2`de yer alan Kimya testinde ki 16. soru hatalı olduğu gerekçesiyle iptal edilirken, puanlar bu soruya verilen yanıt doğru kabul edilerek hesaplandı. Türkiye genelinde LYS’ye başvuran 2 milyon 19 bin 865 adaydan 1 milyon 934 bin 919`u sınava girdi. Bu adaylardan 1 milyon 934 bin 446`sının sınavı geçerli sayılırken, 473 kişinin sınavı geçersiz kabul edildi.

 

-MF VE TM PUAN TÜRLERİNDE KİLİS, TS PUAN TÜRÜNDE İSE BİTLİS BAŞARILI OLDU-

MF puanına göre en başarılı iller sıralamasında Kilis birinci olurken,  Kırşehir ikinci ve Karabük ise üçüncü oldu. Sinop dördüncü, Gümüşhane beşinci,  Denizli altıncı, Ankara yedinci, Burdur sekizinci Kırıkkale dokuzuncu ve Antalya onuncu sırada yer aldı.

TM puanına göre en başarılı iller arasında ilk on sırada sırasıyla Kilis,  Kastamonu, Niğde, Sinop, Kırşehir, Eskişehir, Gümüşhane, Bartın, Kırıkkale ve Burdur geliyor. TS puanına göre ise en başarılı iller arasında ilk onda sırasıyla Bitlis, Bartın, Aydın, Sinop, Niğde, Siirt, Nevşehir, Manisa, Gümüşhane, Tekirdağ bulunuyor.

2011-LYS`de en az başarılı olan iller sıralamasında son 10`da yer alan illere de yer verildi. MF puan türünde Artvin, TM ve TS puan türlerinde Ardahan en az başarılı il oldu.

Buna göre, MF`de Elazığ, Muş, Şanlıurfa, Kocaeli, Tunceli, Hakkâri, Ağrı,  Şırnak, Ardahan ve Artvin; TM`de Adıyaman, Diyarbakır, Hakkâri, Artvin, Van,  Gaziantep, Şanlıurfa, Tunceli, Şırnak ve Ardahan; TS`de Burdur, Şanlıurfa,  Giresun, Van, Hakkâri, Erzincan, Artvin, Tunceli, Gaziantep ve Ardahan en az başarı iller olarak belirlendi.

 

 

Haber: Abbas BENGİSU/ sembol

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com