Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi ÇELİK'TEN SGK PRİM GELİRLERİ AÇIKLAMASI‏

ÇELİK'TEN SGK PRİM GELİRLERİ AÇIKLAMASI‏

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik; “Sosyal Güvenlik Kurumu Prim Gelirleri, Yılın İlk 5 Ayında 3.3 Milyar Tl Daha Fazla Gerçekleşti.” dedi.

Giriş Tarihi: 19 Temmuz 2013 Cuma 12:20
 ÇELİK'TEN SGK PRİM GELİRLERİ AÇIKLAMASI‏


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’in konuya ilişkin  yaptığı  açıklama şöyledir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun etkin ve verimli çalışmaları sayesinde çok önemli mesafeler kastederek, SGK primlerinin tahsilatını arttırdık.

Prim gelirleri yılın ilk 5 ayında bütçe tahminlerine göre 3.3 milyar TL daha fazla gerçekleşti.

Kurumca yapılan elektronik ve sistem denetimleri ile çapraz kontroller ve kayıt dışı istihdamla mücadelede elde edilen olumlu sonuçlar ile sigortalı sayısının artırdık. 2012 yılında  %42 olan kayıt dışı istihdam,  şuan  %36,8’e geriledi.

Sigorta primine esas kazançta meydana gelen artış ile asgari ücretten bildirimi yapılanlarda   çok büyük bir azalma  meydana geldi.  Asgari ücret üzerinden yapılan bildirimler 2012 de %41  iken, şuan %35,1 e geriledi.

Kurum Alacaklarının Hızlı ve Düzenli Tahsili

Kurum alacaklarının etkin bir şekilde takibi ile Otomatik icra yöntemini kullanarak  toplam 10.7 Milyar TL tutarında icra takibi  sağladık.Kamu kurum ve kuruluşları ile yapılan protokoller çerçevesinde prim borcu olanlara ödeme yapmadan evvel  kontrole tabii tutarak, borçları bulunan 4/b kapsamındaki sigortalılara borçlarını taksitlendirmeleri ve ilk taksidi ödemeleri halinde hem kendilerine hem de bakmakla yükümlü oldukları hak sahiplerine sağlık yardımı sağlayarak,  vatandaşlarla  Kurum arasında iletişimi kuvvetlendirdik.

E-ilişiksizlik belgesi uygulaması ile de asgari işçilik uygulamasında alacakların daha hızlı tahsilini sağladık.

Ayrıca, Kurum alacaklarına karşılık daha evvel haczedilen menkul, gayrimenkullerin kurulan icra satış servisleri marifetiyle satış işlemlerinin seri şekilde yürüterek, Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmet kalitesini artırmaya ve kayıt dışı istihdamı önlemeye yönelik çalışmalarımızı  artırarak devam ettireceğiz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Turizm Çalıştayından ortak ses: Terörün ekmeğine yağ sürmeyeceğiz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com