Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya AŞIRI TÜKETİM, DALGALANMA VE KESİNTİYE YOL AÇIYOR

AŞIRI TÜKETİM, DALGALANMA VE KESİNTİYE YOL AÇIYOR

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile birlikte gerek tarımsal sulamada, gerekse serinlemek amacıyla kullanılan klimalarda tüketilen elektrik miktarı maksimum seviyelere ulaştı.

Giriş Tarihi: 11 Ağustos 2015 Salı 17:08
 AŞIRI TÜKETİM, DALGALANMA VE KESİNTİYE YOL AÇIYOR

 Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (Dicle EDAŞ) tarafından dağıtım hizmeti veren 6 ildeki tüketim yüzde 66 oranında arttı. Bu tüketimin yaklaşık 4’te 3’ünü öngörülemeyen kayıt dışı kaçak elektrik kullanımı oluşturunca da istenmeyen türden enerji dalgalanmaları ve arızaların yol açtığı kesintiler yaşanmaya başladı. Tüketimin aşırı düzeyde artması nedeniyle Şehir içi dağıtımı yapan şirketimiz Dicle EDAŞ dışında İller arası ve iletim seviyesinde dağıtım yapan Türkiye Enerji İletim A.Ş.’nin de (TEİAŞ) programlı kesinti yapmasına neden olmuştur. Programlı kesintiler ile hem dalgalanmalar önlenmekte hem de oluşabilecek daha büyük arıza ve kesintilerin önüne geçilmektedir.

AŞIRI TÜKETİM, DALGALANMALARA YOL AÇIYOR
Dicle EDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel, dağıtım hizmeti verdikleri Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta Mayıs sonuna göre elektrik tüketiminin yüzde 66’ya varan oranda arttığını, tüketimde rekor kırıldığını belirtti. Diyarbakır’daki elektrik tüketiminin Mayıs sonunda günlük 10 milyon kilovat/saatten 16 milyon kilovat/saate, 6 il toplamında ise günlük 45-50 milyon kilovat/saatten 77-80 milyon kilovat/saate yükseldiğini kaydeden Karagüzel, konuyla ilgili şunları söyledi:
‘’Sıcakların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle klimalara yükleniliyor. Yine tarımsal sulama mevsiminde elektriğe dayalı sulamanın en fazla yapıldığı dönemdeyiz. Bu nedenle hem bölgemiz illerinde, hem de Diyarbakır’da elektrik tüketimi maksimum düzeye ulaşmış durumda. Bu da enerji dalgalanmalarına ve sonucunda istenmeyen kesintilere neden olabiliyor. Aldığımız tüm tedbirlere rağmen 5-6 Ağustos 2015 tarihleri arasında günlük elektrik tüketimimiz 80 milyon kilovat/saatten aşağıya düşmedi. Ülke genelinde günlük 867.6 milyon kilovat/saat ile tüm zamanların elektrik tüketim rekoru kırılırken bölgemiz illerinde en fazla elektrik enerjisi 80.2 milyon kilovat/saat ile 29 Temmuz 2015 günü tüketildi. Ülke geneline baktığımızda da Dicle EDAŞ bölgesi, Ege ve Trakya bölgeleri ile en fazla elektrik tüketilen yer oldu. Türkiye de tüketilen elektriğin yaklaşık yüzde 10’u bölgemizdeki 6 ilde tüketilmektedir.’’

ÖNGÖRÜLEMEYEN TÜKETİM KESİNTİYE YOLAÇIYOR
Dicle EDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel, son zamanlarda arıza kaynaklı elektrik kesintilerinin temel sebebinin aşırı tüketim ve öngörülemeyen kayıt dışı kaçak elektrik kullanımı olduğunun altını çizdi. Elektrik tüketimine paralel olarak kaçak kullanım ve dolayısıyla da israfın da arttığını ifade eden Karagüzel, ‘’Hali hazırda kaçak elektrik kullanım oranı yüzde 75 dolayındadır. Enerji tüketime paralel olarak artış gösteren bu durum, daha önceden öngörülemediği için arızalara ve bunun sonucunda da istenmeyen kesintilere yol açabilmektedir. Bu nedenle müşterilerimizden enerjiyi bilinçli kullanmalarını, israf etmemelerini istiyoruz.’’ dedi.

ÜRETİM KAYNAKLARI, TÜKETİMİ KARŞILAMAKTA ZORLANIYOR
Elektrik kesintilerinin sebeplerine de değinen Dicle EDAŞ Genel Müdürü Karagüzel, üretim kaynaklarının maksimum düzeye ulaşan elektrik tüketimini karşılamakta zorlanması nedeniyle oluşan dalgalanmaları önlemek için TEİAŞ Trafo Merkezlerinden sadece kırsalda ve Tarımsal Sulama fiderlerin de planlı, programlı elektrik kesintileri uygulandığını belirtti. Dicle EDAŞ olarak kendilerinin de desteklediği bu programlı kesintilerin il merkezlerinde yapılmadığının altını özellikle çizen Murat Karagüzel, ‘’Bu kesintiler nedeniyle enerji dalgalanmalarının önüne geçiliyor. Öyle ki, dalgalanma olmasın diye tarımsal sulama yapan çiftçiler dahi bazen planlı kesinti yapılmasını istiyor. Ancak son dönemlerde bu kesintiler de minimum düzeye inmiş bulunuyor. Şehir merkezlerinde daha çok israfın neden olduğu aşırı tüketimin yol açtığı arıza kaynaklı kesintiler yaşanıyor. Yoksa il merkezlerinde planlı kesinti yapılması söz konusu değil.’’ şeklinde konuştu.
Karagüzel, TEİAŞ Trafo Merkezlerinden beslenen fiderlerde uygulanan planlı kesintilerin süresinin azami 2 saat olduğunu da kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

İran'da neler oluyor? Devrim muhafızları karargahı ateşe verildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com