banner2

Yatırımda Tarım. Projede Milli Eğitim Birinci


Toplantıya Vali Celalettin Güvenç, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, 2012 yılı Yatırım Programına göre; İlimizde yürütülmekte olan 423 adet projenin toplam bedeli 7 milyar 699 milyon 931 bin 916 TL’dir. Proje bedelinin 2 milyar 391 milyon 532 bin 837 TL’si önceki yıllarda harcanmıştır. Dönem sonu itibariyle toplam nakdi gerçekleşme % 43 ‘ tür.

2012 yılı ödenek toplamı 1 milyar 157 milyon 433 bin 086 TL olup, 23 Ocak 2012 tarihi itibariyle ödeneğin 885 milyon 724 bin 352 TL’si harcanmıştır. Toplam 423 adet projeden 52’si bitirilmiştir.
Genel olarak İlimizdeki yatırımlar; tarım, ulaştırma, sağlık ve eğitim sektöründe yoğunlaşmaktadır. Toplam proje bedelinin;

    % 56,5’i      Tarım,
    % 28,7’si      Ulaştırma,
    %   7’si        Sağlık,
    %   3,1’i          Eğitim,
    %   1,7’si         Diğer Kamu Hizmetleri,
    %   1,7’si        Enerji ve
    %   1,3’ü    diğer sektörlere aittir.

İlimizde toplam 423 adet projenin;
    117’si     İl Milli Eğitim Müdürlüğüne,
      66’sı     Devlet Su İşleri 15. Bölge Müdürlüğüne,
      39’u     Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş ne,
      28’i     İl Sağlık Müdürlüğü ve
      21’i       Şanlıurfa Belediyesine,
      18’i      Vakıflar Bölge Müdürlüğüne,
    134’ü    proje de diğer kurumlara aittir.

TARIM SEKTÖRÜ;

Merkezi Bütçe Ödeneğinin tahsisi açısından İlimize gelen ödeneğin yarısından fazlasını almıştır. Sektörde; Suruç Ovası Pompaj sulamaları, Taşbasan depolaması ve şebeke yapımı, tüm ilçeleri kapsayan Şanlıurfa GAP Arazi Toplulaştırma Projesi (GAP), Şanlıurfa ve Harran Ovası sulamaları,  Bozova Pompaj sulamaları, GAP Eylem Planı kapsamında ve Ceylanpınar - Mardin sulamaları projeleri devam etmektedir.
Ceylanpınar TİM Sulaması (GAP) büyük bütçeli projelerden olup tamamlanmıştır.

ULAŞTIRMA SEKTÖRÜNDE;
Birecik- Şanlıurfa otoyolu (%95 gerçekleşme), Diyarbakır-Siverek-Şanlıurfa (Akziyaret – Havaalanı - Hilvan Ayr.) (GAP), Şanlıurfa- Viranşehir Yol yapımı, Şanlıurfa-Akçakale (GAP), Viranşehir-Kızıltepe (GAP) ve Şanlıurfa şehir geçişi projeleri devam eden projelerdendir.

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE;
Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü inşaat alanı içerisinde kalan 600 Yataklı Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve TOKİ Siverek Devlet Hastanesi, Merkez Eğitim ve Araştırma Hastanesi 300 Yataklı Yeni Blok Hastane yapımı ve Merkez Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Binası sağlık sektöründe devam eden yatırımlardandır. İl merkezi 1700 yataklı Şehir Hastanesi yer tespiti yapılmış olup, tahsis işlemi ile ilgili tapu tescil işlemi devam etmektedir. Söz konusu hastane 2011 yılı yatırım programına alınmış olup, proje 2012 yılında devam ettirilecektir.

EĞİTİM SEKTÖRÜNDE;
İlimizde 136 proje ile eğitim yatırımları proje sayısı bakımından ilk sıradadır. Eğitim alanında Harran Üniversitesi Kampüs Altyapı İnşaatı %97 oranında devam etmektedir. Merkez Şair Nabi Anadolu Lisesi, Merkez Ertuğrulgazi İlköğretim Okulu, Ceylanpınar Sağlık Meslek Lisesi, Ceylanpınar Genel Lise, Viranşehir Sakarya İlköğretim Okulu yapımı büyük projelerdendir.

Vali Güvenç, daire amirlerinin yaptıkları çalışmalarla ilgili gelinen son durum hakkında ve çözümünde sorun yaşanan projeleri özelikle ele alarak toplantıda koordinasyonun sağlanmasını istedi.

Daire amirlerinin kurumlarının yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi verdiği ve toplantıya katılan koordinasyon kurulu üyelerinin görüşlerini açıkladığı toplantıda talepler alındı.

TEDAŞ İl Müdürü Mehmet Rafet Yüksek, Şanlıurfa’da elektrik sorununun olmadığını ancak kaçak elektrikle ilgili sorunların bulunduğunu belirterek, kentin 2050’ye kadar yetecek kurulu gücünün bulunduğu söyledi. Geçtiğimiz yıl 3,5 milyon TL’lik ödeneklerinin bulunduğunu belirten Rafet Yüksek, bu yıl 23 milyon TL’lik ödeneklerinin olduğunu ve çalışmalarını artıracaklarını da bildirdi.

Vali Celalettin Güvenç ise, kaçak elektrik konusunda herkesin elini taşın altına sokması gerektiğini ifade ederek, “2012 yılında elektrik konusunda önemli bir mesafe alacağız. Herkes sahiplenirse bu işi düzeltebiliriz. Son 8 yılda 600 milyon TL’lik elektrik ile ilgili kurumlarımız Şanlıurfa’da yatırım yapmış. Vatandaşlar kaçak elektriği bıraksınlar ve abone olsunlar. Abone olan meskenlerin enerji nakil hatlarını yenileyelim” dedi.
www.balikligol.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner3