banner2

Veysel Eroğlu ve Faruk Çelik 12 tesisin temelini attı


Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Ali Cevheri, İbrahim Halil Yıldız ve Mehmet Akyürek ile bakanlık bürokratlarından oluşan heyetle birlikte kente gelen Bakan Eroğlu ve Çelik, Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaretinin ardından Haleplibahçe’deki Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi önündeki alanda temel atma töreni ve iftar programına katıldı.
Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik 13 Haziran Salı günü saat 18.00’da Arkeoloji Müzesi önünde düzenlenen toplu temel atma merasiminde DSİ tarafından inşa edilecek Siverek İçmesuyu İsale Hattı İnşaatı, İçmesuyu Arıtma Tesisi, 5 adet sulama tesisi, 4 adet taşkın koruma tesisi ile OGM tarafından yapılacak 1 adet tesisin temelini attı.
Orman ve Su İşleri Bakanı  Prof. Dr. Eroğlu, Şanlıurfa’da düzenlenen merasimde, orman mahallelerinde yaşayan vatandaşların kalkındırılması maksadıyla 8 aileye gelir getirici tür sertifikası ve 375 adet aşılı badem fidanı dağıtımını gerçekleştirdi.
Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı temel atma töreni ve iftar programı sonunda vatandaşlara Antep fıstığı, badem ve çam fidan türlerinden oluşan toplam 3 bin adet fidan ücretsiz olarak dağıtıldı.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu: 14 Yılda 69 Tesis Yaptık
Programın açılış konuşmasını yapan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, DSİ’nin 1954 yılından bu yana hizmet verdiğini hatırlatarak, ülkede tarım, sanayi ve içme suyunda, taşkın zararlarından korumada, su projelerinde Bakan Veysel Eroğlu ile birlikte çalıştıklarını, çok sayıda tesis kazandırdıklarını ifade etti. Urfa’nın da bundan en azami derecede nasibini aldığını dile getiren Acu, “Son on dört yılda 69 tane tesis yaptık. 3 milyar 688 milyon TL yatırım yapmışız. 2 adet baraj, 4 adet gölet, 30 milyon metreküp su biriktirdik, 46 adet sulama tesisi ile 2 milyon dekara yakın sahayı sulamaya açarak çiftçilerimize yıllık 793 milyon TL gelir artışı sağladık. 13 derede ıslah çalışması, 18 meskun mahal ve 903 dekar zirai alanı taşkın zararlarından korumuş olduk. Bugün, sayın bakanlarımızın teşrifleriyle 764 milyon TL’lik 12 adet tesisin temel atma merasimini gerçekleştireceğiz. Bu tesislerden 11’i DSİ’ye, 1’i de Orman Genel Müdürlüğü’ne aittir" diyerek, törene katılan bakanlara, milletvekillerine, DSİ çalışanlarına teşekkür etti, temeli atılacak olan tesislerin hayırlı olmasını diledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Çiftçi: Yatırımlar için teşekkür ediyoruz
Gerek insan hayatı, gerekse toprağın bereketini ortaya çıkaran hizmetler için adımlar atıldığını ifade eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa merkez ve 13 ilçede yapılmış ve yapılacak olan içme suyu arıtma tesisleri sebebiyle Bakan Eroğlu'na teşekkür etti.
Çiftçi, sözlerine şöyle devam etti: Biz bir tarım şehriyiz. Çok verimli topraklarımız var. Bu topraklarda fıratın cennetten geldiğini bildiğimiz güzel suyu hayat veriyor. Bozova'ya Baziki projesiyle hayat verdi. Suruç'a hayat verdi, Harran ve Akçakale'ye hayat verdi. Şimdi yeni yatırımlarla Viranşehir, Ceylanpınar ve Hilvan topraklarına hayat verecek. Bu oniki önemli tesisi Şanlıurfamıza getirdiğiniz için, Şanlıurfamız adına teşekkür ediyorum.

Vali Tuna: Şehrimizin Yüreğine Su Serpilmektedir
Şanlıurfa'nın köklü tarihini kalkınma hamleleriyle bütünleştirdiğini belirten Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, kentin özellikle son yıllarda dev yatırımlarla ilerlediğini, bugün temeli atılan oniki tesisle şehrin yüreğine adeta su serpildiğini söyledi.
Kalkınma sürecinin hızlanmasında bu tarihi günün bir kilometre taşı olduğuna değinen Vali Tuna, sözlerine şöyle devam etti: İçinde ayrıca birçok müjdeler de barındıran bugün, oniki tesisin temelinin atılmasıyla şehrimizin yüreğine su serpilmektedir. Kalkınma sürecinin hızlandırılmasında bir kilometre taşı olan bu tarihi günde müjdelerle gelen Sayın Bakanımız, değerli hocamız Prof. Dr. Veysel Eroğlu şahsında Orman ve Su İşleri Bakanlığımıza şahsım ve Şanlıurfalılar adına şükranlarımı sunuyorum. Şanlıurfalılar olarak diyebiliriz ki, Şanlıurfa'da üretilen güzelliklerle ve çözüm odaklı büyük projelerle şehrimiz 2023 hedeflerine emin adımlarla ve yüz akıyla ilerlemektedir. Bu muhteşem yatırımlar şüphesiz insan odaklı bir anlayışın, insanı yaşat ki devlet yaşasın şeklinde ifade bulan bir bakış açısının ve gönül mirasımıza olan sadakatimizin, hizmet aşkının eserleridir. Diğer taraftan bu hizmetler bugün hayat buluyorsa, biz millet olarak bir olduğumuz, birlik içinde olduğumuz içindir. Dün 15 Temmuz'da bir olduğumuz için, bugün iri ve diriyiz. Devletimiz demokrasi zaferiyle birlikte bugün her zamankinden daha kuvvetlidir ve her zamankinden daha emin adımlarla büyümektedir. Ecdadımızdan aldığımız ilhamla ümit ediyoruz ki, 2023 vizyonuna emin adımlarla ilerlerken, Halil İbrahim bereketiyle üretilen değer ve güzellikler insanları bir birbirine bağlamak için yol bulan yeni ve güçlü Türkiye'nin inşasına önemli katkılar sunacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, sağlam temeller üzerine yükselen bu çalışmaların iyiliklere, güzelliklere, hayra ve barışa kapı aralamasını temenni ediyor, aramızda bulunan değerli bakanlarımıza hoş geldiniz diyor, saygı ve sevgiler sunuyorum. 

Milletvekili Cevheri: Hilvan, Siverek ve Viranşehir Ovaları Su Bekliyor
Şanlıurfa'ya önemli yatırımlar yapıldığını ancak daha büyük projelere ihtiyacı olduğunu belirten Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Hilvan, Siverek ve Viranşehir ovalarının sulanmayı beklediğini söyledi. 
Cevheri, şöyle konuştu: Değerli bakanım, her Urfa'ya geldiğinizde müjdelerle geliyorsunuz. Bugün de yine müjdelerle geldiniz. 12 tesis ve 764 milyonluk bir yatırım gerçekleştirdiniz. Ama takdir edersiniz ki Şanlıurfa'nın sizin himmetli ve bereketli ellerinizle daha büyük projelere ihtiyacı vardır. Özellikle Hilvan, Siverek ve Viranşehir ovaları sulamayı bekliyor. Bir milyon 540 bin dekarlık bu alan sulanırsa, inanıyorum ki Şanlıurfa ve Türkiye ekonomisine çok büyük katkılar sağlayacaktır. Şanlıurfa'nın potansiyelleri değerlendirilirse, Türkiye'nin tarımdaki 136 milyar liralık hasılasını tek başına sağlayabilecektir. Özellikle son yıllarda savunma sanayiden önce gıda sanayi çok önem kazanmaya başladı. Katar'daki durum da bunun çok müşahhas bir örneğidir. Bugün Katar'a gıda üzerinden baskı oluşturmaya çalışıyorlar. Eğer biz atıl olan potansiyellerimizi ayağa kaldırabilirsek, Türkiye çok önemli bir güce kavuşacaktır. Ben özellikle bunun müjdesini de sizden bekliyor ve arz ediyorum. Şanlıurfa'ya geldiğiniz, bereketli ellerinizle bu temelleri attığınız için Şanlıurfa adına şükranlarımı arz ediyorum.

Milletvekili Yıldız: Şanlıurfa Fazlasıyla Yatırım Hak Ediyor
Bugün 12 önemli tesisin temelinin atılacağını belirten Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, Şanlıurfa'nın fazlasıyla bu yatırımları hak ettiğini söyledi. 
Yıldız, sözlerine şöyle devam etti: Sayın Cumhurbaşkanımızın nezdinde Şanlıurfa'nın çok önemli bir yeri olduğunu hepimiz biliyoruz. 16 Nisan referandumunda yüzde 71 gibi bir oranla büyükşehirlerde fark yaratan kentimiz, Türkiye birincisi Harran ve Akçakalemiz ile Şanlıurfa'nın fazlasıyla bu yatırımları hak ettiğini biliyoruz. İnşallah bu hizmetler artarak devam edecektir. Sayın Bakanımız Faruk Çelik, Şanlıurfa'ya geldikten sonra çok önemli hizmetler getirdi. Onu, kendimize örnek siyasetçi olarak aldık. Siyasetin nasıl temiz ve düzgün yapılabileceğini kendisinden öğrenmiş olduk. Kendisine de bu nedenle şükranlarımızı sunuyoruz. Viranşehir'de, Siverek'te, Bozova'da çok önemli temel atma törenlerimiz olacaktır. İnşallah böylesi hizmetler akmaya devam edecektir.

Bakan Eroğlu: Hilvan ve Suruç İçme Suyunu Halledeceğiz
Şanlıurfa'nın hasretle beklediği 12 tesisin temelini atmak için Şanlıurfa'ya geldiklerini anımsatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, AK Parti iktidarı döneminde Şanlıurfa'nın büyük yatırımlar kazandığını ifade ederek, kentin daha çok yatırım ve hizmete ihtiyacı olduğunu belirtti.
Eroğlu, Bakan Faruk Çelik'in de talepleri sonucu yemyeşil bir Şanlıurfa hayalleri doğrultusunda kısa süre önce kente Orman Bölge Müdürlüğü kurduklarını hatırlattı. Kentin, milli parklarla çok daha güzel hale gelmesi için yatırımlarını sürdüreceklerini dile getiren Prof. Dr. Eroğlu, hükümetin bölgeye çok önem verdiğini, bölge çiftçisinin ihtiyaç duyduğu sulama tesisleri ve göletleri yakın dönemde hizmete sunmayı planladıklarını söyledi.
Şanlıurfa'ya son 14 yılda 34 milyar liralık yatırım yaptıklarını hatırlatan Bakan Eroğlu, "Şanlıurfa'ya hükümet olarak 34 milyar liralık yatırım yaptık, helal olsun. Size ne yapılsa azdır. İnşallah yatırımlarımızı daha da artıracağız. Bu kentin içme suyu problemini biz hallettik. İkinci arıtma tesisini de yaptık. Hilvan ve Suruç'un içme suyu sorununu çözmek için bakanımızla birlikte karar aldık. Bu sorunları da çözeceğiz inşallah. Sadece Suruç'a sulama kanalları vasıtasıyla 2 Milyar liralık yatırım yaptık. Sulamalarla çiftçilerimizin 2019 yılı gelirlerinde yaklaşık 1 milyar lira artış olacak. Helal olsun, bu bile size azdır" dedi.
Şimdiye kadar 4 milyon dekar araziyi sulamaya açtıklarını ifade eden Eroğlu, bugün temeli atılan ve inşaatı devam eden tesislerle birlikte sulanabilir arazi miktarının 6 milyon 300 bin dekara ulaşacağını söyledi.

Bakan Faruk Çelik: Sorunları Çözmek İçin Çalışacağız
Şanlıurfa'nın birçok sorununu çözdüklerini, hayat devam ettikçe sorunların da olacağını bu sorunları çözmek için de çalışma azmini bırakmamak gerektiğini söyleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Bu anlayış içeresinde bakan arkadaşlarımızla Şanlıurfa'ya gelerek, milletvekillerimiz ve belediye başkanlarımızla beraber sorunları nasıl çözeriz diye çalışmalar gerçekleştireceğiz. Bunların ilkini Prof. Dr. Veysel Eroğlu hocamızla gerçekleştirdik. Bugün, 764 Milyon liranın üzerinde bir yatırımın temelini atacağız. Kendilerine, bütün Şanlıurfalılar adına teşekkür ediyorum" dedi.
Irak, Suriye ve orta doğuda yaşanan sorunların iyi tahlil edilmesini belirten Çelik, şunları söyledi: 
Şimdi de bütün İslam alemi Katar merkezli ciddi sıkıntılarla karşı karşıya. Hesaplar büyük. Ortadoğu’da dönen hesapların amaçlarını, maksadını Şanlıurfalılar çok iyi anlıyor. İnşallah hiçbir şer odağına geçit vermedik, önümüzdeki süreçte yaşanabilecek entrikalara karşı da duruşumuzu sağlam bir şekilde koruyacağız. 
Diğer taraftan dünyada da büyük sıkıntılar var. 800 Milyon insan aç. 2 Milyar aç ve yoksul insan var. Onun için Şanlıurfalılar bu mümbit toprakların ve bereketin kıymetini bilmeli. Dünya açlıkla karşı karşıya, Şanlıurfa'da ise topraktan bereket fışkırıyor. Onun için bu bereketli ilimizin kıymetini bilelim. Toprağımız kıymetli. Toprağımızı sele vermeyeceğiz, toprağımızı yele vermeyeceğiz, toprağımıza göz diken ele de vermeyeceğiz. Çünkü bu toprak şehit kanlarıyla sulanmış olan aziz, mukaddes topraklardır. 

 

TEMELİ ATILAN TESİSLER:
•    Viranşehir Pompaj Sulaması 1. Kademe İnşaatı.
•    Şanlıurfa Bozova Pompaj Sulaması 2. Kısım ana kanalı altında kalan sahalar ile Tekağaç Sulaması
•    Siverek İçme Suyu İsale Hattı İnşaatı
•    Siverek İçme Suyu Arıtma Tesisi İnşaatı
•    Siverek Dilekli Göleti ve Sulaması
•    Siverek Ericek Göleti ve Sulaması
•    Birecik Karakız Göleti ve Sulaması
•    Ceylanpınar Maden köyü taşkın soruma tesisi
•    Merkez Sırrın deresi Mansap taşkın koruma tesisi
•    Ceylanpınar aşağı ve yukarı Doruklu köyü taşkın koruma tesisi
•    Şanlıurfa Viranşehir Eyyüpnebi Satıcık ve Sakalar köyü taşkın koruma tesisi
•    Orman Genel Müdürlüğü şehir ormanı ve fidanlık sera yapımı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner5

banner3