banner2

Urfa'daki Sanayicilere Çok Önemli Duyuru!


Müdürlük, envanter çalışması sonucu olarak Şanlıurfa genelinde kanunda belirtilen Sanayi işletmesi tanımına uyan toplam 800 adet işletmenin olduğunu açıkladı.
Ayrıca torba yasasına eklenen geçici bir madde ile “Faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın sanayi işletmelerinden sanayi siciline kayıt olmayanlardan 31/12/2014 tarihine kadar kayıt işlemini tamamlayanlar hakkında herhangi bir cezai işlem yapılmayacağını açıkladı.

İşte Şanlıurfa Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Seyfullah DURAN imzasıyla yazılı olarak yapılan o açıklama:

Ülkemizde, Cumhuriyetin ilanından bu yana sağlıklı bir sanayi envanteri çıkarılamamıştır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, sağlıklı bir sanayi envanteri çıkarmak için 2013 yılında tüm Türkiye de bir çalışma başlatılmıştır. Bakanlığımız talimatı doğrultusunda Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerimizin yaptığı çalışma kapsamında Ülkemiz genelinde yaklaşık 400.000 işletme ziyaret edilmiştir.
Şanlıurfa Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü olarak, Bakanlığımız talimatı doğrultusunda 2013 Yılında Şanlıurfa İl sınırlarının tamamında (İlimiz merkezi, İlçelerimiz, kasabalarımız ve köylerimizde) bulunan, toplam 2256 adet işyerinin(Maliye kayıtları.) tamamı Müdürlüğümüz personelince tek tek ziyaret edilmiştir. Yapılan bu ziyaretlerde işletmenin sanayi işletmesi olup olmadığı, nace koduna göre ne ürettiği veya imal ettiği, işletmenin adı, ünvanı, iletişim bilgileri, çalışan sayıları ve Bakanlığımız sanayi siciline kayıtlı olup olmadığı tespit edilmiştir. Bu tespitler Bakanlığımız Sanayi sicil bilgi sistemine işlenmiştir.
Yapılan Sanayi Envanteri çalışmaları kapsamında 2256 işletme ziyaret edilmiş ve ziyaret edilen bu işletmelerden, 205 adedinin faaliyetini durdurduğu veya kapandığı, 439 firmanın adresinde bulunmadığı, 1026 adet işletmenin sanayi işletmesi olmadığı, genellikle ticari(Ticarethane) faaliyet gösterdiği belirlenmiştir. Toplamda 1670 adet işyerinin ticari faaliyet gösterdiği, faaliyetini durdurduğu veya kapalı olduğu görülmüştür. 586 işletmenin ise sanayici olarak nitelendirilebileceği tespit edilmiştir. Bu işletmelerden 176 tanesi sanayi siciline kaydolmuş olup, 410 tanesinin sanayi siciline kaydolması ve sanayi sicil belgesi alması gerektiği görülmüştür. Ayrıca bu listede olmayan ve Müdürlüğümüzden sanayi sicil belgesi almış olan 214 adet işletme mevcuttur.
Bu envanter çalışması sonucu olarak İlimiz genelinde Kanunda belirtilen Sanayi işletmesi tanımına uyan toplam 800 adet işletmenin olduğu görülmektedir.

SANAYİ SİCİLE KAYDOLMAMIŞ FİRMALARA DUYURU
Öte yandan, 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunun 9. maddesine istinaden, İlimiz genelinde gerek özel sektör, gerekse kamu sektöründe olsun tüm sanayi(Üretim, İmalat, Montaj ve seri halde tamirat yapan) işletmelerinin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüze Müracaat ederek, sanayi siciline kaydolmaları ve Sanayi Sicil Belgesi almaları gerekmektedir. Sanayicilerimiz bu belgeyi ücretsiz olarak almaktadır. Tüm sanayi işletmelerimiz İl Müdürlüğümüzden aldıkları Sanayi Sicil Belgesinin bir nüshasını (O.S.B. içinde bulunan işletmeler, O.S.B. Müdürlüğüne, Diğer sanayicilerimiz ise Dedaş İl Müdürlüğüne) vermeleri halinde yaklaşık % 25-30 civarı elektrik indiriminden faydalanmaktadırlar.  
Ayrıca, 6495 Sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun(Torba Yasa) 2 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Kanunun 2. Maddesi ile 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununa geçici madde eklenmiştir.
Söz konusu geçici madde ile “Faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın sanayi işletmelerinden sanayi siciline kayıt olmayanlardan 31/12/2014 tarihine kadar kayıt işlemini tamamlayanlar hakkında Sanayi Sicil Kanununun 9. Maddesi gereği sanayi siciline tescil ettirmeyenler için öngörülen idari para cezası uygulanmaz” hükmü getirilmiştir.  Bu nedenle bugüne kadar herhangi bir sebepten dolayı sanayi sicil belgesi almamış olan tüm işletmelerin İl Müdürlüğümüze müracaat ederek sanayi sicil belgelerini almaları halinde işletmelere gecikmeden dolayı herhangi bir idari para cezası uygulanmayacaktır.
Sanayicilerimizin sanayi siciline kaydolmaları, sanayicimizin yönlendirilmesine, İlimizdeki sanayi yapısının tespit edilmesine, sanayi politikaları ile bölgesel politikaların oluşturulmasına, yatırımcıların yönlendirilmesine, sanayiye ilişkin rapor ve istatistiklerin hazırlanmasına büyük ve önemli bir katkı sağlamaktadır. Tüm sanayicilerimizi ve imalat yapan esnafımızı biran önce sanayi siciline kaydolmaya ve Sanayi sicil belgelerini almaya davet ediyoruz.
Ayrıca tüm sanayicilerimizin 30 Nisan 2014 tarihine kadar yıllık işletme cetvellerini vermeleri önemle duyurulur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3