banner2

Sivil Trafik memuru dönemi başlıyor

Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “Trafikte sivil denetimle ilgili; 17.10.1996 tarih ve 4199 sayılı Kanun'la değişik 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun Ek-6'ncı maddesi hükmüne istinaden; trafik güvenliğini sağlamak, denetim hizmetlerinde görevli personele yardımcı olmak, sürücülere her zaman ve her yerde denetlendikleri duygusunu yerleştirmek ve yurttaşlarımızın doğrudan denetime katılımını sağlamak amacıyla fahri trafik müfettişliği müessesesi kurulmuş; 01.05.1997 tarih ve 22976 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Fahri Trafik Müfettişleri Görev ve Çalışma Yönetmeliği" ile de görev, yetki ve sorumlulukları belirlenmiştir.

 

Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin 5. maddesine göre, Fahri Trafik Müfettişi olacakların aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir.

 

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

 

-En az kırk yaşında olmak,

 

-Yüksekokul mezunu olmak,

 

-En az on yıllık sürücü belgesi sahibi olmak,

 

-Asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak,

 

-Müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,

 

-Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,

 

-Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtiras, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamaktır.

 

Yukarıda belirtilen şartlara haiz kişilerden müfettişliğe istekli olanların, 01.03.2013 günü saat 13:00'a kadar iki adet vesikalık fotoğraf, ikametgah ve sabıka kaydı belgeleri ile sürücü belgesi ve öğrenim durumunu gösterir belgenin birer sureti ile Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir” denildi.

www.balikligol.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3