banner2

Orduevinin kamera kayıtları da kayıp!

Ergenekon davasıyla birleşen Danıştay cinayetinde, çarpıcı bilgiler gündeme geliyor. Daha önce TÜBİTAK raporuyla saldırı anı ve öncesine ait Danıştaydaki kamera kayıtlarının silindiği ortaya çıkmıştı.

Genelkurmayın mahkemeye gönderdiği bir yazı ise Danıştaya komşu orduevindeki kayıtların da benzer bir akıbete uğradığını gözler önüne serdi. Yazıda görüntülerin korunmaya alınmasıyla ilgili herhangi bir adli talepte bulunulmadığı da belirtildi. Böylece Ankaradaki soruşturmanın tam olarak yapılmadığı iddiaları güçlenmiş oldu. Yargıtay kararı ile Danıştay davasının Silivrideki Ergenekon davası ile birleştirilmesinden sonra kovuşturma genişletilmişti. 13. Ağır Ceza Mahkemesi önce OYAKtan olayla ilgili kamera kayıtlarını istemişti.

TÜBİTAKın mahkeme için hazırladığı bilirkişi raporu OYAKa ait kamera kayıtlarının silindiğini ortaya koydu. Bununla da yetinmeyen mahkeme, Danıştayın hemen karşısında yer alan Sıhhiye Orduevine ait kamera kayıtlarını da talep etti. Genelkurmayın Ergenekon davasına bakan mahkemeye gönderdiği cevap ise son derece ilginç: O dönem adli makamlar görüntülerin olduğu harddiskleri istemedi. Biz de saklamadık.

2006 yılında gerçekleştirilen kanlı Danıştay saldırısı ile ilgili Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin araştırmadığı birçok husus İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin yaptığı yargılamada ortaya çıkıyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, mayıs ayında verdiği ara kararda da Genelkurmaydan, Danıştay saldırısından bir gün önceki ve saldırı gününe ait Sıhhiye Orduevinin kamera kayıtlarının akıbetini sormuştu. Mahkeme 16-17 Mayıs 2006da görüntüleri kaydeden harddiskin ne zaman takıldığını ve korunmaya alınıp alınmadığını, Orduevi çevresini gösteren güvenlik kameralarının nerelerde olduğunun basit kroki ile bildirilmesini istemişti. Genelkurmayın gönderdiği GİZLİ ibareli yazıda, o döneme ait kamera kayıtlarının olmaması ilginç gerekçelerle açıklanmış. Danıştay güvenlik kamera sistemini kuran OYAK Güvenlik de, saldırı gününe ait görüntülerinin silindiğinin ortaya çıkmasının ardından Genelkurmayın savunmasına benzer bir savunma yapmıştı. OYAK Güvenlik, arızalı harddisklerin 3,5 yıl boyunca herhangi bir adli makamca talep edilmediğini açıklamıştı. OYAKın açıklamasında, 25 Eylül 2009 tarihine kadar adli makamlar tarafından bu cihazla ilgili olarak şirketimizden herhangi bir talepte bulunulmamıştır. denilmişti. Ancak polisin saldırının hemen ardından görüntüleri istediği ortaya çıkmıştı.

Tetikçi Arslan Ankaraya adım attı, kameralar durdu

Daha önceden 13. Ağır Ceza Mahkemesinin talebiyle TÜBİTAK tarafından hazırlanan raporda tetikçi Alparslan Arslanın Ankaraya ayak bastığı andan itibaren, Danıştay binasındaki güvenlik kameralarının ya çalışmadığı ya da yapılan kayıtların buhar olduğu ortaya çıkmıştı. Danıştay kameralarının karartıldığını ortaya koyan rapora göre, tetikçi Alparslan Arslanın Ankarada bulunduğu tarihlere ait kamera kayıtları yok. Arslan, saldırıdan iki gün önce 15 Mayıs 2006da Ankaraya gitti. Raporda 15 Mayısta 1, 2, 3, 4, 5 ve 7 Nolu Danıştay kameralarına ait herhangi bir kaydın olmadığı belirtildi. Saldırı anında yani 16 Mayısta ise 1, 4, 5 ve 8 Nolu kameralara ait görüntülerin kaydına rastlanmadı. Raporda Arslan Ankaraya gelmeden 4 gün öncesi, yani 11 Mayıs 2006 tarihinin kayıt klasörleri bulunduğu ancak içerisinde görüntünün olmadığı belirtildi. Bu durum, Arslan Ankaraya gelmeden önce kamera sisteminin çalıştığını ortaya koydu.

Apartman yönetimleri bile kamera hizmetini sözleşmeyle alıyor

Emekli Başsavcı Reşat Petek: Bir güvenlik kuvveti olan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait orduevinde kullanılan bilgisayar hakkında bilgi olmadığı iddiası gerçekçi olamaz. TSKda demirbaş, zimmet gibi kavramlar çok ciddidir ve her eşya kayıt altına alınır. Hal böyleyken, kayıt yapılan bilgisayarlara ait bilgi bulunamadı demek anormal bir duruma işaret eder. Genelkurmayın mahkemeye gönderdiği yazıda yer verdiği gerekçelerden biri olan kameralarla ilgili hizmeti sözleşmesiz aldık ifadesi de hayli ilginç. Bunu sıradan apartmanlar bile yapmaz. Apartman yönetimleri bile kamera hizmetini sözleşmeyle alıyor. Kaldı ki orası askerî bir alan.

Emniyet, görüntüleri orduevinden almıştı

Sanık Osman Yıldırımın avukatı Mehmet Ener: Emniyet, Danıştay saldırısı ile ilgili görüntüleri, olayın yaşanmasından kısa bir süre sonra Sıhhiye Orduevi Müdürlüğünden almıştı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin yaptığı yargılamada bu hususları biz dile getirdik. 14 klasörden oluşan dosya içeriğinde, orduevinden alınan görüntü kayıtlarıyla ilgili emanet makbuzu da vardı. Ancak bu husus mahkemece incelenmedi. Davanın Ergenekonla birleştirilmesinin ardından emanette bulunan bu kayıtlar da İstanbul 13. Ağır Cezaya gönderildi mi bilmiyorum. Ancak Ankarada emanette vardı. Ancak Genelkurmayın verdiği bu cevap ayrıca incelenmeli ve soruşturulmalı. Kayıtların muhafaza edilmediğini söylemesi iddiası dikkat çekici.

Kayıtların silinmesi delil karartmaya girer

Eski savcı Gültekin Avcı: Danıştay saldırısı ile ilgili mahkemeye gönderilen yazı kesinlikle tatmin edici bilgiler içermiyor. Bilgisayarlar ve kayıtların adli mercilerle talep edilmediğini, bu nedenle muhafaza edilmediğini öne sürmek, yanlış bir tutum. Bu kayıtlar adli bir soruşturma olmasa bile, idari soruşturmalar için esastır. Kaldı ki yürüyen bir soruşturma ve dava var. Bu, delil karartma anlamı bile taşır. Sıradan mağazalar ve dükknlar bile kamera kayıtlarını muhafaza ediyor, TSK kayıtları nasıl saklamaz?

(Zaman)Etiketler:  Danıştay Kamera Kayıp 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3