banner2

Koçali Aymaz; CHP, elini çabuk tutarsa Siverek İl olur


     Siverekli gençleri davalarına sahip çıktıkları için yürekten kutladığını belirten Siverek’i İl Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Koçali Aymaz,  “Siverek gençliğinin sosyal paylaşım sitelerinde olarak 85 yıl önce elimizde alınan, Sivereklilerin tarihi hakkı olan il davasına coşku ile sahip çıktıklarını görmek bizleri son derece sevindirmiş ve duygulandırmıştır. 1926 yılında Siverek cezalandırılarak il hakkı elinden alındıktan sonra sürekli sermaye ve beyin göçü vermiş, ihmal edilmiş ve yok sayılarak istenen ve arzulanan gelişmeyi sağlayamamıştır. Her yıl bahar, yaz ve sonbahar aylarında çeşitli bölgelere ırgatlık için 35-40 bin vatandaşımız geçimini yapmak adına gitmek zorunda bırakılmış, çocukları eğitimden yoksun kalırken trafik kazalarında hayatlarını kaybetmelerine zemin hazırlanmıştır. Binlerce eğitimli gençlerimize kentte iş bulamadıklarından büyük şehirlere gitmekten başka seçenek bırakılmamıştır” dedi.


21 mahalle ve 149 köyün, ilçe idaresiyle idare edilmesi zor


     Ölünceye kadar il olma taleplerini dile getirip yetkililerin kapısı çalmaya devam edeceklerini belirten Dernek Başkanı Aymaz, “Ardan 85 yıl geçtiği halde yasayla, zorla Urfa iline bağlandığımız için ne Siverekli ve ne de Urfalı vatandaşlar bunu kabullenememiş ve bu haksızlığı hazmedememişlerdir. Siverek yüzölçümü, coğrafik ve stratejik konumu, nüfusu, alt ve üstyapısı, yerleşim yerlerinin fazlalığı, sosyal ve kültürel yapısı ile ilçe idaresi ile idare edilemeyecek bir kenttir. Kentimizde birkaç ay hizmet eden mülki amir Siverek ilçe idaresi ile idare edilemez demektedir. Siverek’in Çermik hududundaki Börüncek ile Viranşehir hududundaki Direkli köylerinin arasındaki mesafe 187 Km’dir. Birçok ilin toplamında bu yok. Ayrıca 21 mahalle ve 149 köye sahip olan böyle tarihi bir ili ilçe idaresi ile idare edilmesi mümkün mü? Böyle bir kenti ilçe idaresi ile idare etmek hem bu kente, hem bu kentin insanlarına ve hem de ülkeye büyük bir kötülükten başka bir şey olamaz. Ayrıca Urfa ilini büyük şehir yaparak ikinci defa bu ile bağlama düşüncesini de kabullenmek mümkün değildir. Bir defa bağlanmış ve aradan 85 yıl geçtiği halde kaynakları il merkezine kullanarak büyük şehir olma konumuna getiren ve bizleri ihmal edip geri bırakan bu zihniyete ikinci defa bağlanarak belediyemizin bazı yetkilerinin Urfa’ya devredilmesini istemek, kabullenmek ve sessiz kalmak kesinlikle mümkün olmayacaktır. Siverek’in il hakkı iade edilmedikçe gelişmesi, kalkınması, üretmesi ve hazineye katkı sağlaması mümkün değildir. Siverek’in il hakkı iade edilinceye, aslına dönüştürülüp ihya edilinceye kadar Sivereklilerin mücadelesi devam edecektir” diye konuştu.


CHP engel olmasın


     Şanlıurfa CHP Milletvekili adayı Siverekli Av. Ferhat Karataş’ın il girişimleri konusundaki açıklamasını önemsediklerini belirten Koçali Aymaz, şöyle dedi;

     “Ana muhalefet partisinin böyle bir çalışması kentimiz ve beklentimiz bakımından çok önemli ve anlamlı olmakla beraber, AK Parti milletvekillerinin ve hükümetin desteğini almadığı sürece bir sonuç alınmasını beklemek mümkün değildir. CHP kendi önergesini komisyonlardan geçirip TBMM genel kurulunda hükümetin desteğini almadan görüşmeleri gerçekleştirip kabul edilmezse bir yıl içinde böyle bir kanunun TBMM’ye gelmesi halinde TBMM İç Tüzüğüne göre Siverek’in içinde yer alması da mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla CHP’li hemşehrimiz istemeden de olsa isteğimizin engellenmesine sebep olacaktır. Umarım CHP yetkilileri bunu da dikkate alırlar.”

     Siverekliler, durumlarını belirten dosyayı hemen hemen gelmiş geçmiş bütün siyasilere, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan ve Milletvekillerine verdikleri gibi, son olarak ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e de iletmişlerdi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner5

banner3