banner2

Kent konseyi icra değil tavsiye eder VİDEO

Bugün bir otelde yapılan Türkiye Kent Konseyi toplantısına Türkiye Kent Konseyi Birliği Basın Danışmanı Ökkeş Özekşi, Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanı Yusuf Sabri Dişli, Gaziantep Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Necati Binici, Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, Kahramanmaraş Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan, Yalova Kent Konseyi Genel Sekreteri Hasan Soygüzel, Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreteri Gülay Sarışın ve Gebze Kent Konseyi Genel Sekreteri A. Esat Ural katıldı.

Toplantıda Türkiye Kent Konseyinin yaptıkları anlatan Sabri Dişli, Geçen dönem Şanlıurfa’da olan başkanlığın bu dönem Yalova’ya devredileceği açıklandı.

Konuşmasını sürdüren Dişli; "Bildiğiniz üzere kent konseyleri, kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan katılım mekanizmalarıdır.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği, ülkemizde bulunan kent konseyleri arasında iletişim ve işbirliğini geliştirmek amacıyla, kent konseylerinin öz inisiyatifiyle 2011 yılında kurulmuştur.

30 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Seçimi'nden bu yana yaklaşık 6 ay geçti. Seçilen tüm belediye başkanlarımıza görevlerinde başarılar diliyorum. Biliyorsunuz, Kent Konseyi Yönetmeliği uyarınca, belediye başkanları 3 ay içerisinde kent konseylerinin oluşturulmasına öncülük etmek zorundadır. Seçimleri müteakip bu konuda tüm belediye başkanlarımıza bir mektup yazmıştık. Ancak halen ülkemizde kent konseyi kurulmamış birçok il ve ilçe bulunmaktadır. Ayrıca halen genel kurullarını yapmamış kent konseylerimiz de bulunmaktadır. Bu şehirlerimizdeki tüm belediye başkanlarımızı kent konseylerini kurmaya ve genel kurullarını yapmamış olan kent konseylerimizi de genel kurullarını zaman kaybetmeden yapmaya davet ediyorum.

Kent Konseyleri, şehrin ortak aklını temsil etmektedir. Dolayısıyla kent konseylerinde 'katılım' ve 'kent' ortak paydasında buluşmak çok önemlidir. Halihazırda belediyelerimiz stratejik planlarını hazırlıyorlar. Stratejik Plan, şehirlerin geleceği için son derece önemlidir. Tüm belediyelerimizin, stratejik plan hazırlıklarına kent konseylerini de dahil etmeleri bu yüzden büyük önem taşımaktadır.

Biliyorsunuz yaklaşık bir yıldır Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanlığı görevi Şanlıurfa Kent Konseyi tarafından yürütülmektedir. Önümüzdeki ay da bayrağı Yalova'ya devredeceğiz. Görev süremiz boyunca, diğer kent konseylerimizin de destekleriyle önemli aktiviteler yaptık. Bu aktiviteler, daha çok kentlerin ve dezavantajlı toplum kesimlerinin ortak problemlerine yönelikti. Bu çerçevede, Kahramanmaraş'ta "Ulusal Kadın Meclisleri Buluşması", Gaziantep'te "Türkiye Engelliler Çalıştayı", Uşak'ta "Ulusal Kent ve Ulaşım Çalışayı", Yalova'da "Kentsel Dönüşüm ve Şehirlerin Geleceği Çalıştayı", Konya'da "Türkiye Gençlik Meclisleri Buluşması" gibi önemli toplantılar yaptık. Ayrıca çeşitli bölgesel ve küçük ölçekli tematik toplantı gerçekleştirdik.

Bildiğiniz gibi Kent Konseyleri, Belediye Kanunu'nun 76. Maddesi ve bu maddeye dayalı olarak çıkarılan Kent Konseyi Yönetmeliği uyarınca faaliyette bulunmaktadır. Özellikle Kent Konseyi Yönetmeliği'nde, halihazırda kent konseylerinin ihtiyaçlarını karşılamak noktasında bir takım eksiklikler ve boşluklar bulunmaktadır. Bu eksikliklerin giderilmesine yönelik olarak Mahalli Idareler Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunduk ve Kent Konseyleri Yönetmeliği'nde değişiklik önerilerimizi içeren bir Taslak Metin hazırladık. Önümüzdeki günlerde de bu tekliflerimizi İçişleri Bakanlığı ve Mahalli Idareler Genel Müdürlüğü'ne ileteceğiz.

Özellikle 30 Mart Mahalli Idare Genel Seçimleri'nde neredeyse tüm partiler programlarında güçlü bir biçimde 'katılım', 'yerel demokrasi' ve 'kent konseyi' vurgusu yaptılar. Hiç şüphesiz bu programların, fiiliyata geçmesi son derece önemlidir. Önümüzdeki günlerde Mecliste grubu bulunan siyasi partileri de ziyaret ederek bu konudaki taahhütlerini kendilerine hatırlatacağız. Tüm partilerimizi bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Geçtiğimiz sene Şanlıurfa’ya devredilen Türkiye Kent Konseyi Başkanlığı görevini bu dönem Yalova Kent Konseyi yönetecek" dedi.

Toplantıdan sonra basın mensuplarının sorularına cevap veren konsey yöneticileri, basın ve kent konseyinin birlikte çalışması ile kente büyük katkı sunacaklarını belirtti.

Bir gazetecinin sorusuna cevap veren Başkan Sabri Dişli; "Kent Konseyi icra makamında değil, tavsiye makamındadır" dedi. 

haber: www.balikligol.com

VİDEO

 

 

Anahtar Kelimeler:
şanlıurfa Kent Konseyi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner3