banner2

Karacadağ Kalkınma Ajansı 2015 Mali Destek Görüşmeleri yapıldı

  Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E. Sabri Ertekin ve Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya'nın katılımıyla Diyarbakır’da yapıldı.

Toplantıda; Eylül ve Ekim 2014 döneminde gerçekleştirilen faaliyetler ile devam eden proje uygulamalarının ilerleme durumları ele alındı.

Toplantı ile ilgili olarak Ajans Yönetim Kurulu Başkanlığınca yapılan açıklama, hibe desteği ile ilgili uygulanacak program ile devam eden programlar hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

“Hibe Desteği İçin İlana Çıkacağız”

Toplantı  sonrası yapılan açıklamada, Karacadağ Kalkınma Ajansının her yıl hazırlanan programlar çerçevesinde bir sonraki yıl verilecek mali destekler için cari yılın son çeyreğinde proje teklif çağrısına çıktığı belirtilerek,  “Ajansımız, 2015 yılında da Hükümetimizin benimsediği ulusal plan ve stratejilere, bölge planında belirtilen temel amaç ve önceliklere uygun olarak yeni proje destekleri verecek. Bu amaçla Aralık 2014 ayı içerisinde proje teklif çağrısına çıkılacak.” ifadeleri kullanıldı.

2015 yılında proje teklif çağrısı yöntemiyle verilecek desteklere ilişkin olarak 4 mali destek programının hazırlandığı belirtilen açıklamada; “Bunlar; KOBİ Mali Destek Programı, Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı, Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı, Turizm ve Kentsel Altyapı Mali Destek Programı'dır. Ajans Yönetim Kurulunda görüşülerek kabul edilen bu programlar, onay için Kalkınma Bakanlığına gönderildi. Bakanlığın onayından sonra, proje başvuruları için teklif çağrısı ilan edilecek. Bu programlarla, Bölge Planı’nda belirtilen amaç ve önceliklerle uyumlu olarak Bölgemizde imalat sanayi, turizm ve yenilenebilir enerji sektörlerindeki KOBİ'leri geliştirerek yeni istihdam olanakları oluşturmak ve "Büyükşehir" statüsüyle yeni bir gelişme ivmesi kazanan Diyarbakır ve Şanlıurfa'da sanayi, turizm ve kentsel altyapıyı iyileştirmek amaçlanmaktadır.” denildi.  

Önceki Dönemlerde Başlatılan Programlar Devam Ediyor!

Ajans tarafından uygulanan 2013 yılı Sanayi ve Turizm Altyapısı Mali Destek Programları kapsamında desteklenen projeler ile 2014 yılı KOBİ, Sanayi Altyapısı ve Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programları kapsamında destek verilen projelerin uygulamalarının devam edeceği vurgusu yapılan açıklamada, yapılan toplantıda bu projelerin uygulama ve ilerleme durumlarının da gözden geçirildiği belirtildi.

Açıklamada devamla; “Ajansımız tarafından 2010-2014 döneminde Diyarbakır ve Şanlıurfa’da proje teklif çağrısı yöntemiyle uygulanan Mali Destek Programları kapsamında 303 projeye ve Doğrudan Faaliyet Mali Destek Programları kapsamında da toplam 86 faaliyete mali destek verilmiştir. Bu projelere Ajansımızın katkısı 82 milyon TL’ye ulaşmış olup proje sahiplerinin eş finansman katkısıyla birlikte Diyarbakır ve Şanlıurfa’da yaklaşık 156 milyon TL kaynak, bölge ekonomisine kazandırılmıştır.” denildi.

KOBİ’lere verilen mali desteklerle, bölgenin işsizlik sorununun da çözümüne katkı sağlanacağı belirtilen açıklamada, 2010-2013 döneminde destek verilen KOBİ projeleri sonucunda Diyarbakır ve Şanlıurfa'da toplam 1.536 kişinin istihdam edildiği belirtildi.

Açıklamada, 2014 yılı KOBİ Programının uygulaması devam ettiği de belirtilerek, bu programın tamamlanmasıyla, yeni istihdam sayısının 2 bin kişiyi aşacağı vurgulandı.

Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı Kapsamında 13 Proje Uygulanıyor!

Kalkınma  Bakanlığınca finanse edilen ve Karacadağ Kalkınma Ajansının uygulamasına aracılık ettiği Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında Şanlıurfa'da 4 proje ve Diyarbakır’da 9 projenin uygulamasının da devam ettiği belirtilen açıklamada, bu program kapsamında, Şanlıurfa’da Kale Eteğinin Turizme Kazandırılması, Sokak ve Cephe İyileştirme Projesi, GAP Vadisi Proje Çizimi ve Kültürel Mirasın Tanıtımı Projelerinin de uygulandığı belirtildi.

Diyarbakır’da ise surlar ve sur içindeki tarihi eserlerin proje çizimleri ile restorasyon uygulamalarının yapımının devam ettiği ifade edildi. (İLKHA)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3