banner2

İşte tek tek fişlenen STK'lar
1995-1997 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı olan, 1997-1998 tarihleri arasında Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevine terfi ettirilen Koramiral Aydan EROL'un, Genelkurmay Başkanlığı ve tüm kuvvet komutanlıklarının bilgisi dahilinde Sivil Toplum Kuruluşlarının araştırılması için alk komutanlıklara emir verdiği ortaya çıktı.


Gizli/Kişiye gizlilik derecesi ile hazırlanan ve ivedi olduğu belirtilen emirlere Rotahaber ulaştı. Söz konusu belgelerde Koramiral Erol, Batı Çalışma Grubu faaliyetlerine yönelik olarak bazı bilgilerin derlenmesi gerektiğini belirterek, tüm dernek, vakıf, meslek kuruluşları, işçi ve işveren sendikaları ve konfederasyonları, yüksek öğrenim kurumları, özel ve kamu tüm yurtlar, yerel televizyon, gazete, dergi ve diğer basın kuruluşları hakkında araştırma yapılmasını istiyor.
Hakkında araştırma yapılması emrini sivil toplum kuruluşları ile sınırlı tutmayan Erol, önemli mevkilerdeki kişilerin özel hayatlarının araştırılmasını istiyor. Emrin her ilde bulunan komutanlıklara yazıldığı dikkate alındığında Türkiye'de özel hayatı araştırılmadık vali, kaymakam, büyükşehir belediye başkanı, müdür, daire başkanları, il genel meclisi başkan ve üyeleri ile belediye meclisi üyeleri, siyasi parti il ve ilçe teşkilatları yönetim kadroları kalmamış oluyor.
İstenilen bilgilerin derlenmesinde azami gizliliğe önem verilmesini isteyen Koramiral Erol, tüm bilgilerin 1 hafta içinde hazırlanarak tarafına gönderilmesini emrediyor. Böyle bir araştırmanın emre konu olması bir tarafa verilen süre düşünüldüğünde, emrin gereğinin yerine getirilebilmiş olması adına ne kadar korkunç hatalar yapılacağı da aşinalık kazanıyor.
İşte o emir:

BİR HAFTA SONUNDA EMİR YERİNE GETİRİLİYOR
Bir hafta süren yoğun çalışmalar neticesinde sözde elde edilen bilgiler Deniz Kuvvetleri Komutanlığında toplanıyor. Rotahaber olarak "İrticai faaliyet gösteren vakıflar" ve "Aşırı İslamcı unsurlar ve Vakıfların bağlı bulunduğu tarikat ve dinî akımlar" isimleriyle sadece iki ayrı dosyaya ulaşabiliyoruz. Söz konusu dosyalarda 124 sivil toplum kuruluşu ile 47 cemaat fişleniyor. "İrticai faaliyet gösteren vakıflar" dosyasında bulunan 124 vakfın kaç ilde örgütlendiği, "Aşırı İslamcı unsurlar ve Vakıfların bağlı bulunduğu tarikat ve dinî akımlar" dosyasında ise 47 cemaatin kime, hangi tarikat ya da gruba bağlı olduğu ve akımı açıklanıyor.
"İrticai faaliyet gösteren vakıflar" başlığı altında derlenen vakıfların listesi şöyle:
"Aşırı İslamcı unsurlar ve Vakıfların bağlı bulunduğu tarikat ve dinî akımlar" başlığını taşıyan dosya ön listesindeki 47 cemaat ve tarikata ilişkin bilgiler ve hangi akıma ya da kime bağlı oldukları belirtiliyor. 46 grubta sade bilgiler yer alırken, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına giden belgenin 4. sırasında bulunan Haydar Baş Grubu maddesine ilginç bir not iliştirildiği görülüyor. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'dan önce tüm müsteşarların asker bağlantılı olduğu gerçeği de dikkate alındığında notun bir asker tarafından düşmesi mantıksız durmuyor.

İşte "Aşırı İslamcı unsurlar ve Vakıfların bağlı bulunduğu tarikat ve dinî akımlar" başlığı verilen cemaat, tarikat, grup ya da vakıflar şöyle:
Sadece dosya ön listesini yayınladığımız fişlemelerde detaylarda neler olduğu ve geriye kalan tüm dernek, meslek kuruluşları, işçi ve işveren sendikaları ve konfederasyonları, yüksek öğrenim kurumları, özel ve kamu tüm yurtlar, yerel televizyon, gazete, dergi ve diğer basın kuruluşları hakkında hazırlanan dosyaların nasıl hazırlandığı meçhul olarak kalıyor.
Rotahaber.com / ÖZEL
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner3