banner2

Hilvan ve Suruç İlçelerinde Lise Öğretmenlerine Seminer
 
Hilvan ilçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Nesih Tuncay, açılış konuşmasında “Öğretmenlerin Eylül dönemi zorunlu seminerleri kapsamında organize edilen bu etkinlikte Prof.Dr. Hasan Akan hocamızı aramızda görmekten son derece mutlu olduk. “Eğitim: insan yetiştirme sanatıdır ve öğretmenler de gönül mimarlarıdır” ana temasını değerli hocamız bizlere aktaracaklardır. 
Konuşmasının başında Prof.Dr. Akan; Toplum nezdinde “Öğretmenlik mesleğinin rahat, mesai saatlerinin kısa, hafta sonları ve yaz boyunca tatil” varmış gibi  gibi algılanmaktadır. Ancak,  öğretmenlik mesleğinin maddi-manevi çok zorlukları olduğunu dile getiren Prof. Akan, “Öğretmenlik peygamberlik mesleğidir”. Öğretmenlikte kimi zaman anne, kimi zaman baba, kimi zaman hizmetlisiniz. Öğretmenlikte başkasının çocuğuna hizmet ediyorsunuz, bir gönül ve sevda ile bu iş yapıyorsunuz” dedi.
Prof.Dr. Akan, ilçelerdeki seminerlerde “öğretmenlik kutsal bir meslektir ve Öğretme evrensel bir uğraştır,  iyi insan yetiştirme sanatıdır. Çocuğun gelişiminde öğretmenin etkisi çok büyüktür. Bir ülkenin geleceğini inşa eden, şekillendiren öğretmenlerdir. Asıl mesele öğretmen olabilmektir. Öğretmenlik, gönüllere taht kurma işidir.” tarzında mesajlar verdi.
 Fen Edebiyat Dekanı Prof. Dr. Hasan Akan seminerlerinde “Öğretmenlik ile alakalı olarak” aşağıdaki konu başlıklarına vurgu yaptı: 
I. Gönüllerimize dokunan öğretmenleri ömür boyu unutmuyoruz. 
II. Şeyh Edebali’nin dediği gibi  “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın”
III. Bir öğretmen ebediyete hükmeden insandır.
IV. Bir sevdadır öğretmen olmak
V. Manevîyattan mahrum olarak yetiştirilen bir gençlik, insaniyete hiçbir şey veremez. Mehmet Akif: Asrın, çağımızın gerektirdiği ilimleri, teknolojiyi gençlerimize öğretirken, onlara mukaddesat dediğimiz kutsal değerlerimizi de tanıtalım»
VI. Öğretmen sadece kuru bilgi aktaran değil, duruşuyla, tavrıyla örnek bir şahsiyettir. 
VII. İnsanın ailesinden sonraki en önemli hayat mimarıdır
VIII. Öğretmenlerimiz doğudan batıya, güneyden kuzeye ülkemizin her coğrafyasında, her ikliminde cansiperane gayret sarf ediyorlar. 
IX. Öğretmen: bu memleketin çocuklarını ilimle, bilgiyle buluşturan kişidir
X. Öğretmen; hamlıkları olgunlaştırır, insanı “kâmil” hale getirir. Ona insan mimarı diyebiliriz. Topluma istikamet veren, yol gösterici ve nesil inşacısı denir
 
Seminerlerinde “Öğretmenliğin manevi boyutuna” da değinen Prof. Akan; “Bütün devirlerin en çok sevilen, en etkili ve en başarılı eğitimcisi Hz. Muhammed’dir (a.s.m.). Öğretmenlik peygamberlik mesleğidir. Peygamberimiz bir hadisinde “Ben insanlara muallim olarak gönderildim” demektedir. Nitekim Peygamber efendimiz “-Suffe Okulu” adı verilen bir okul açmış,  başlangıçta buradaki sahabîlere kendisi öğretmenlik yapmış, daha sonra yetiştirdiği öğrencilerden öğretmenler atamıştır. Cahiliye devrinde literatüründe “eğitim” olmayan bir toplumu eğitmiş ve bütün devirlerin en çok sevilen eğitimcisi: Hz. Peygamber olmuştur. İslamda “Sadakanın en üstünü ilim öğrenmek ve öğretmektir”. “Âlimlerin mürekkebi, şehitlerin kanından üstündür.” Hadisleri eğitimin İslam’daki önemini göstermektedir. 
Prof. Dr. Akan, seminerlerin bir bölümünde ise  “Devletleri ve medeniyetleri yapan da, yıkan da muallimdir. Muallime değer verildiği, muallimin hürmet gördüğü ülkede insanlar mesut ve faziletlidir. Tebeşirinden kan damlayan öğretmen istemiyoruz. Katil devlet diyen öğretmen istemiyoruz”. Öğretmen olmak sadece kimya, matematik, coğrafya anlatabilmek değildir. Öğretmen olabilmek «hayata hazırlamaktır», gerektiğinde hayat olmaktır” dedi. 
Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi dekanı Prof.Dr. Hasan Akan, konuşmasının sonuç bölümünde “ÖZLEDİĞİMIZ  EĞİTİM DÜNYASI “nı özetledi:  
 Türkiye; kendi özgün ekseninde kimlik ve medeniyet duruşuna sahip bir eğitim sistemine sahip olmalıdır.
 Öğrenciye kişilik ve meziyet  kazandıran ders programları ve yenilikçi müfredat uygulamalar ile   hayatı okula getirmeliyiz
 Hayatla iç içe uygulamalı, keşfe dayalı ve “değer odaklı” derslerle öğrenci önce kendisini keşf edebilmelidir
 Merak ilmin hocası, ihtiyaç terakkinin üstadı”  düsturları rehberimiz olmalıdır
 Eğiticilerimiz/öğretmenlerimiz araştırmacı kimliği ile çalışma yapmalı,  bilim adamları danışmanlığında  kendi ders kaynak ve dokümanlarını hazırlayabilmeli 
 Okullarımızda bilimi, derin kökleri ile öğrenmeyi garanti eden sistemler kurulmalı
 Okul kampusleri şehrin ses, hava ve görüntü kirliliğinden uzak, doğa ile iç içe, öğrenciyi ilimle ve öğrenme ile baş başa bırakmalı
 Okullarımız ruhumuzun ve kimliğimizin çizgilerini yansıtmalıdır
Hilvan’da seminere ilçe Milli Eğitim şube müdürü Mehmet Nesih Tuncay, okul müdürleri ve lise öğretmenleri katıldı.
Suruç ilçesinde ise Suruç MYO müdürü Öğretim Görevlisi Reşat Dikme, Suruç Devlet Hastanesi hekimlerinden Dr. İnanç Havlioğlu, Üniversite öğretim elemanlarından Hasan Kırmızı ve Ayşe Açanal, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.
Seminerin sonunda Suruç İmam Hatip Lisesi müdürü Adem Yumak tarafından Prof.Dr.Hasan Akan bir plaket takdim edildi. 
Anahtar Kelimeler:
Hasan AkanHasan Akan Kimdir
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner5

banner3