banner2

Fethullah Gülene bumerang uyarısı!

Her şeyin altından cemaatin çıkarılmak istendiğini söyleyen usta gazeteci-yazar Mehmet Ali Biranddan Gülen çevresine dostça ikazlar geldi...

Önlem alınmazsa cemaatin kendisini bir gün yok edebileceğini söyleyen Birand, yazısına şöyle başladı:

Bilmem durumun farkındalar mı, ancak Gülen Cemaatini son derece ciddiye alınması gereken bir tehlike bekliyor. Komplo teorilerine hemen inanan ve gerçek olarak kabul eden Türk toplumunun gözünde bu Cemaat, gerçek boyutlarının ötesinde efsaneleşiyor. Gücü öylesine abartılarak dilden dile dolaşmaya başladı ki, önlem alınmazsa, birgün o güç kendini yok edebilecek.

Türk toplumuna yepyeni bir efsane yaratılıyor.
 
Bu efsanenin adı : Gülen Cemaati.
 
1970€"2000 arasında, yaklaşık 30 yıl süreyle bir ölüm-kalım mücadelesi veren Cemaat, şimdilerde inanılmaz bir güç atfedilen, ülkenin her kurumuna hakim, her gelişmenin altından çıkan, müthiş bir organizasyon konumuna girmiş durumda. Neredeyse, bir mafya gibi koordineli çalışan, her yerde bir adamı bulunan örgüt gibi sunuluyor.
 
Belki kimilerinin hoşuna gidebilir, ancak önlem alınmazsa, bu gizemli hareket bir süre sonra, iktidarlar tarafından tehlike olarak görülebilir. Eskiden, Cemaati sürekli şekilde asker izler ve örselerdi. Yok etmeye çalışırdı.Eğer bu gidiş değişmezse, ilerde siyaset peşine düşer ve yok etmeye kalkabilir. 

Birand, efsaneleşmeye dikkat çekerek yazısını şöyle devam ettirdi:
 
Gülen Cemaatine yüklenen güç aslında müthiş abartılı. Gerçekleri de yansıtmıyor, ancak öylesine bir efsaneleşme rüzgarı esmeye başladı ki, her gelişme Cemaate fatura ediliyor.

HERŞEYİN ALTINDAN CEMAAT ÇIKARILIYOR...
 
Ergenekon- Balyoz davaları...
 
Türk Silahlı Kuvvetlerinden sızdırılan belgeler...Operasyonlardaki hatalarla ilgili bilgi ve görüntüler...
 
Polis Teşkilatının, neredeyse en önemli noktalarının Cemaatin adamları tarafından kontrol edildiği inancı...
 
Ak Parti ile aynı pencereden bakmamalarına, hatta pek sevişmemelerine rağmen, iktidarın Cemaatten çekindiği, ne isterse yaptığı söylentileri...
 
Fetullah Gülenin işaretiyle, Referandum sırasında ülkenin dört bir yanında sürdürdükleri kampanya sayesinde EVET oylarının artmasını sağladıkları hakkındaki iddialar...
Bakanlık ve kilit kurumları kontrol altında tuttukları hakkındaki söylentiler...

Amerikada oturan Gülenin, Amerikan Yönetimi ile yakın işbirliği yaptığı, Washington ve İsrailden aldığı direktiflerle hareket ettiği inancı...
 
Cemaat, ilgisi olsun veya olmasın, artık her taşın altından çıkar oldu.
 
Bu efsaneyi, bazı karşı güçlerin pompaladığından da eminim. Örneğin, en son söylenti, et fiyatlarının yükselmesinin altında Cemaat in olduğu ...

CEMAATE , ORANTISIZ BİR GÜÇ ATFEDİLİYOR...
                                          
Cemaat efsanesinin her geçen gün çığı gibi büyüdüğüne işaret eden tecrübeli gazeteci bunun sakıncalarına dikkat çekti:

Efsane gibi anılmak,  bir Güç olarak konuşulmak belki bazılarını keyiflendirebilir. Ancak, sağlıklı düşünen herkes, bu gidişin ne kadar tehlikeli olduğunu da görür. Nitekim, eminim kendileri de durumun farkındalar. Kendilerini anlatmaya çalışıyorlar, ancak yetmiyor.
 
Efsane adındaki bu canavar her geçen gün büyüyor, devleşiyor.
 
Önü alınamadığı taktirde, dün askeri korkutuyordu, yarın sivil iktidarları korkutmaya başlayacaktır. Yargıyı ele geçirdiği, Anayasa Mahkemesini kontrolü altına alındığı söylentilerinden tutun da, ülkedeki her olumsuzluk veya iktidarların sorumluluğunu bir başkasına atmak isteyecekleri her gelişme, Cemaat in kucağına atılacaktır.
 
Hiç abartmıyorum, Cemaat kendi gücünün esiri konumuna girmektedir. Ona atfedilen güç öylesine pompalanıyor ki, insanların kafasında, müthiş bir koordinasyonla çalışan, her yerde gizli adamları bulunan, müthiş zengin ve ülkenin geleceğini kontrolünde tutan bir süper örgüt imajı yaratılıyor.
 
Bu efsaneye kendileri de katkıda bulunmuyor değiller.
 
İçlerinde, Gülenci olmayı bir üstünlük olarak görenler var. Bunu da açıkça gösteriyorlar. Oynadıkları oyunun ne kadar tehlikeli olduğunu göremiyorlar.

Birand, yazısının sonunda bumerang etkisini hatırlattı:

GÜN GELİR , RÜZGAR DÖNER , BU DEFA GÜLENCİ AVI BAŞLAR...

Ben Gülenci değilim.
 
Gülen hareketine karşı da değilim. Çok başarılı işler yaptıklarını, 28 şubat sürecinde dahi çekinmeden yazdığım için, şimdi bu tehlikeye dikkat çekerken , hiç ard düşüncem de yok.
 
Bu ülke öyle bir ülkedir ki...
 
Bu toplum öyle bir toplumdur ki...
 
Güçlü olanı belirli bir süre için başının üstünde taşır, Ağamsın der, gün gelir rüzgar döner ve aynı kişiler dün alkışladıklarının avına çıkarlar.
 
Bundan dolayı, hislere kapılmadan, büyüklük komplekslerine girmeden, duruma iyi bir teşhis koymak ve ona göre hareket etmek gerekir.
Ne yapmak gerekir?
 
Nasıl hareket edilirse, tehlike azaltılabilir?
 
Bu konuyu da yarın paylaşalım...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3