banner2

Doğu BAROlarından YSK kararına veryansın

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 12 bağımsız (7’si BDP destekli) milletvekili adayı için verdiği “Seçime giremezler” karaı için Doğu illeri BAROları çok sert bir bildiri yayımladılar.

 

İŞTE YSK KARARINI SERT DİLLE ELEŞTİREN O BİLDİRİ;

YSK’nun Barış ve Demokrasi platformunun desteklemiş olduğu yedi adayın seçimlere katılamayacağı kararı hukuki bir fiyaskodur. Bu kararın hukuken değil siyaseten verildiği genel kabul görmüştür. YSK’nın kararını aday listelerinin açıklanacağı son güne bırakmış olması, milletvekillerinin YSK’da sürekli eksiklikler konusunda bilgi alış verişinde bulunmasına rağmen kendilerine adaylıkları iptal edilenler konusunda sorun olmadığının söylenmesi YSK’nın kararının ülkeyi kaosa sürüklemeyi amaçladığını göstermektedir. YSK Anayasanın 76. maddesi gereği eski mahkûmiyetleri gerekçe olarak göstermiştir. Ancak bu gerekçeyi kabul etmek mümkün değildir. Keza Gültan Kışanak ve Sabahat Tuncel’in halen milletvekillikleri devam etmektedir. Daha önceki başvurularda sehven cezalarının görülmemiş olduğuna inanmak gerçekçi değildir. Kaldı ki Sabahat Tuncel’in redde gerekçe edilen cezası mazbatasını almadan önce kesinleşmiş olup buna rağmen mazbatası kendisine teslim edilmiştir.

 

Aynı şekilde Leyla Zana ve Hatip Dicle’nin başvurularının kabul edilmemesi gerekçesi akıl ve mantık dışıdır. Kamuoyunun da bildiği gibi Selim Sadak, Leyla Zana ve Hatip Dicle aynı davadan yargılanıp ceza almışlardır. Selim Sadak 2009 belediye başkanlığı seçimlerinde Siirt Belediye Başkanı olarak seçilmiş, YSK Selim Sadak’ın adaylığı için herhangi bir eksiklik görmemiştir. Oysa Belediye Başkanlığı yeterlilik şartları ile milletvekili yeterlilik şartları aynıdır. Bu durumda Leyla Zana ve Hatip Dicle’nin adaylıklarının kabul edilmemesinin hiçbir geçerli açıklaması bulunmamaktadır.  Ertuğrul Kürkçü 1986’da infaz yasasında yapılan değişiklikle cezasını tamamlayarak özgürlüğüne kavuşmuştur. TCK’da yapılan değişiklikle memnu hakların iadesi kurumu kaldırılmış, Avrupa’ya bu değişiklik Türkiye’nin insan haklarına duyarlılığı olarak lanse edilmiştir. Bu durumda 25 yıl önce infazını tamamlamış bir kişinin milletvekili adayı olamaması hangi insan hakları ilkesi ile açıklanacaktır? Tüm bunlar adaylıkları iptal edilen başvurucuların iptal gerekçelerinin hukuki değil, ülkeyi kaosa sürüklemeyi amaçlayan siyasi bir karar olduğu anlaşılmaktadır.  

 

%10 seçim barajı bu ülkenin demokrasisinin önünde büyük bir engeldir. Bu güne kadar barajın kaldırılmaması veya indirilmemesi demokrasi ayıbımızdır. Demokrasi çevreleri bu engeli aşabilmek ve geniş halk kitlelerini meclise taşıyabilmek için bağımsız aday formülünü bulmuş, ancak demokrasi karşıtları devreye girerek buna da engel koymuşlardır.

 

Bu kararı sadece Kürt halkına değil, Türkiye halklarına ve Avrupa’ya açıklamanın hiçbir yolu bulunmamaktadır. Yeni meclisin sivil anayasa yapacak ve Kürt sorununu çözecek bir meclis olduğuna inandığımıza göre, içinde Kürtlerin ve demokrasi güçlerinin bulunmadığı bir meclis bu sorunları nasıl çözecek ve toplumsal meşruiyet nasıl sağlanacaktır?

 

Meclis ve Türkiye halkı seçimlerle oynayan, halkın tercihlerini yok sayan bu bürokrasi ve yargı despotizmine bir son vermelidir. Meclis toplanarak seçimlere girilmeden her yol denenmeli, yasal değişiklik yapılmalı ve adaylıkları iptal edilen adayların engellerinin kaldırılması veya yerine yeniden aday gösterilmesinin yolu açılmalıdır.  Ve bu karar siyasilere ders olmalıdır.

 

Askeri vesayetin ülkedeki her kuruma işlediğine en güzel kanıt bu karar olmuştur. Bu vesayetin kalkması ancak 1980 darbesinin tüm izlerinin ülkeden silinmesi ile ve darbe ürünü anayasanın, seçim yasasının, siyasi partiler kanununun değiştirilmesi ile mümkün olacaktır.

 

YSK’nın şikâyet yoluyla bu anlamlandıramadığımız kararı geri alacağına inanmak istiyoruz. Yargının siyasi sürece etki etme çabası ve olumsuz müdahalelerinin son bulması dileğimizi tüm kamuoyuyla paylaşıyoruz.

 

İŞTE BİLDİRİYE İMZA ATAN BAROLAR;                       

Ağrı Barosu             

Adıyaman Barosu     

Batman Barosu                 

Bitlis Barosu           

Bingöl Barosu       

Diyarbakır Barosu             

Elazığ Barosu                    

Hakkari Barosu      

Kars Barosu                                  

Mardin Barosu                    

Muş Barosu  

Siirt Barosu                         

Şanlıurfa Barosu   

Şırnak Barosu

Tunceli Barosu

Van Barosu        

www.balikligol.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3