banner2

Dİyanet-sen imamlar; ne hiçbir partinin ne de hiçbir örgütün hizmetkârı değildirler

Mardin, Diyarbakır, Siirt, Muş, Şanlıurfa, Bitlis, Bingöl, Van, Adıyaman, Hakkari, Şırnak, Batman… İlleri Diyanet Sen Şube Başkanları “Güneydoğu'da İmam Krizi'' ile ilgili olarak; “Yüce Dinimiz İslamın Hiç Bir Irkın, Bölgenin, İdeolojinin Ve Politikanın İstismar Malzemesi Yapılmasına Müsaade Etmeyiz!” diyerek sert tepki gösterdi.

12 İl'in Diyanet Sen Şube Başkanları yaptığı ortak açıklama şöyle denildi: "Son günlerde imamlar üzerinden haksız, yersiz ve anlamsız beyanat ve ithamların medyada yer alması nedeniyle Doğu ve Güneydoğu illerinde hizmet veren DİYANET SEN Şubeleri olarak bu açıklamayı gerekli gördük.

 İslam; inançta Tevhidi, bireysel yaşamda Ahlakı ve toplumsal ilişkilerde Adaleti esas alır.

Yüce dinimiz İslam’ın bu ana prensiplerini esas alarak hukuk ve meşruiyet içerisinde dini hizmetleri ifa eden imamlar; ne hiçbir partinin ne de hiçbir örgütün hizmetkârı değildirler. Sadece ve sadece son ilahi din olan İslam’ın ve Müslümanların hizmetkârıdırlar.

İmamlar hiçbir ırk, dil, cinsiyet ve bölge ayrımcılığına İslam’ın cevaz vermediğinin bilinci içinde tüm müminlere eşit mesafede hizmet ederler. Tarih boyunca zalim idarecilerden, çetelerden, şakilerden ve sıkıntılardan kaçan insanların sığınağı İlim ve İrfan sahibi ulema olmuştur.

Adalet ve hakkaniyet duygusunun zedelenmesi,  sefalet ve cehaletin yaygınlaşması, fitne ve fesadın artması karşısında imamlar iman, merhamet, adalet, şefkat ve huzurun oluşmasına katkıda bulunmuşlardır.

İmamlar hiçbir politik ve ideolojik kampın adamı değildir.

İmamlar yıkıcı, bölücü, ayrıştırıcı, çatıştırıcı, inkârcı, ırkçı ve ideolojik tartışmaların üzerinde ve dışındadır. Hiç kimse Diyanet mensuplarını, kendi kısır tartışmalarının bir parçası haline getiremez. Ve hiç kimse,  siyasi rant sağlamak için bu büyük ve nezih camiayı istismar malzemesi olarak gündeme getirme hakkına da haddine de sahip değildir.

Diyanet Sen’e bağlı Şube başkanları olarak şunu bir kere daha ve açıkça ifade ediyoruz:

İmamlar ne şu, ya da bu partinin; ne de şu, ya da bu örgütün payandası olarak görülemez. ‘Partilerin imamı’ tabiri ne kadar yanlışsa, ‘örgütün imamı’ tabiri de o kadar yanlıştır.

İslam bölge, il, zaman ve şartlara göre, ya da gurup ve çevrelere göre eğilip bükülemez.

Bin bir meşakkat ve riski hiçe sayarak dini hizmetleri layıkıyla ifa etmek için didinen imamlarımızı hiçbir tehdit ve itham bundan alıkoyamaz. Hayatın her alanında ve yaşamın tüm evrelerinde dil, ırk, cinsiyet ve bölge ayırımı yapmadan dün olduğu gibi bugün de ve yarınlarda da bu hizmeti sürdürme kararlılığı içindeyiz.

Camiamız için kasdı ve haddi aşan, asılsız, haksız ve yersiz beyanlarda bulunanları daha dikkatli, insaflı olmaya ve özür dilemeye davet ediyoruz.

 Mardin, Diyarbakır, Siirt, Muş, Şanlıurfa, Bitlis, Bingöl, Van, Adıyaman, Hakkari, Şırnak, Batman… İlleri Diyanet Sen Şube Başkanları"

www.balikligol.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3