banner2

1 Mayıs'a ayetli çağrı!
Daha çok din dışı sol kesimlerin meydanları doldurduğu 1 Mayıs'ta, bu yıl kendilerini 'Kapitalizmle Mücadele Korteji' diye nitelendiren 'İslamcı' bir grup da yer alacak.
İnternet üzerinden örgütlenen ve kendilerini "antikapitalist Müslüman gençler" olarak tanıtan bir grup 1 Mayıs’a katılmak için çağrıda bulundu.
Daha çok sosyalizme yakın fikirleriyle bilinen ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık'ın da destek verdiği grup yaptığı çağrıda; "’Hrantlar, Uludereliler/Roboskililer, Ceylanlar ve daha niceleri hangi suçlarından ötürü öldürüldü’ demek için!(...)Katliamlarla, sürgünlerle, tehcirlerle varlıklarına kastedilen Ermeni ve Alevi yurttaşlarımızın hakkı için!" ifadeleri kullandı.
"DİNİ ALAN 1 MAYIS BİLİNCİYLE TANIŞMALI"
Kapitalizmle Mücadele Korteji’ne destek veren Eliaçık ilginç açıklamalarda bulundu. Eliaçık, " 1 Mayıs alanının İslam’ın devrimci yüzüyle, dini alanın da 1 Mayıs bilinciyle tanışmaya ihtiyacı var. 1 Mayıs’ta Fatih’ten Taksim’e yürüyecek Kapitalizmle Mücadele Korteji’ndeyiz. Bu yılki 1 Mayıs’a yeni bir soluk gelecek." dedi.
Grubun hazırladığı afiş görselleri de oldukça dikkat çekici. Ayetlerle çağrılarını destekleyen grup, Tevrat'tan da alıntılar yaptı.
KORTEJİN ÇAĞRI METNİ
‘1 Mayıs’ta Kapitalizmle Mücadele Korteji’ne katılın’ diye çağrıda bulunan grup hazırladıkları metinde şu ifadelere yer verdiler: "1 Mayıs Hakkı Müdafaa Günüdür! Emeği, ekmeği, alın terini ve hakkı müdafaa etmek İçin!
Zincirleri kırmak ve ’kölelere özgürlük!’ demek için! Adalet, özgürlük ve eşitlik için! İşçinin, emekçinin, işsizin, yoksulun ve mahrumun hakkı için, ’Asgari ücret azami köleliktir’ demek için!
AVM şantiyelerinde yanan, barajlarda boğulan işçilerin ve cezaevlerinde tecavüze uğrayan çocukların feryadı olmak için!
’Hrantlar, Uludereliler/Roboskililer, Ceylanlar ve daha niceleri hangi suçlarından ötürü öldürüldü’ demek için!
Baskı ve sindirmeyle yok sayılan Kürt Halkının talepleri, taleplerimizdir demek için! http://www.rotahaber.com/dosya/250420120815365359990.jpg
Ölüm değil çözüm demek ve barışa bir ses vermek için! Erkekçiliğe ve erkek egemenliğine karşı, bedeni metalaştırılan, kişilikleri değil dişilikleri kimlikleştirilen, kapitalizmin ve tarih boyunca tüm sömürü düzenlerinin en etkili silahlarından biri olarak kullanılan, din, örf, töre adına hakları elinden alınan ve yok sayılan kadınların özgürlüğü ve eşitliği için!
Yalın ayaklıların, kimsesizlerin, horlanan göçmenlerin, diri diri gömülen seks kölesi kadınların sessiz çığlıklarını duymak ve duyurmak için! Tutsaklarla dayanışmak, ’siyasi-askeri operasyonlara son!’ demek için!
Çocuklarımızı robotlaştıran ve senelerce resmi ideoloji yoluyla uyutan zorunlu eğitimin dayatmacı yüzüyle hesaplaşmak için!
Zorunlu askerliğin zulüm, vicdani reddin ise insani bir hak olduğunu haykırmak için!
Katliamlarla, sürgünlerle, tehcirlerle varlıklarına kastedilen Ermeni ve Alevi yurttaşlarımızın hakkı için!
Yeryüzünde bozgunculuk yapanlara, ekini ve nesli ifsat edenlere karşı ses çıkarmak,
’Güneş, rüzgar bize yeter! Nükleere ve Hes’lere Hayır!’ demek için!
Yaratan’ın bizlere emanet ettiği ancak kapitalizmin yok etmek üzere olduğu dünyamıza sahip çıkmak, bu saldırganlığa karşı doğanın ve tüm canlıların isyanına isyan katmak için!
Dünya halklarının emek, adalet ve özgürlük mücadelelerini selamlamak,
Sömürüye, savaşa, işgale, emperyalist ve faşist saldırganlığa ’dur’ demek için!
Halkın ve hakkın sesini yükseltmek için!
Firavunlara, Karunlara, Hamanlara, tağutlara, kula kulluğa ve köleliğe geçit vermemek için!
Sınıfsız, sınırsız bir barış yurdu için!
1 Mayıs’ta Taksim Meydanındayız!"
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner3