banner2

Tavuk ölüsü mü yediriyorlar?

 Tavuk leşleri güzelce patozdan geçirilir. Patozdan geçen leşler, 20 dakika süreyle 133 santigratta kurutulur ve toz halini alır. Bu leş tozu daha sonra et unu, et kemik unu, kanatlı unu, tüy unu, kan unu, don yağı veya kanatlı yağı gibi isimler alarak, tavukların beslendiği yemlere katık edilir. Vatandaşların afiyetle yediği tavukların genel ekseriyeti, 1 Ocak 2017 tarihine kadar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın müsaadesiyle bu şekilde beslendi. Tavuk üretim tesisleri ve yem üreticilerinin büyük çoğunluğu, 1 Ocak 2017 tarihine kadar tavukların kafasını, tüylerini, bacaklarını ve iç organlarını rendering (Bildiğiniz patoz) işleminden geçirip yem yapıyor daha sonra da, tavukları kendi artıklarından yapılan bu yem ile besliyordu. Avrupa Birliği ülkelerinde, 1995 yılında sağlığa aykırı olduğu gerekçesiyle yasaklanan bu uygulama, ülkemizde sektör temsilcilerinin talebi ve direnişi üzerine 1 Ocak 2017 tarihine kadar devam etti. Yani vatandaş bu tarihe kadar leş ile beslenen tavuk tüketti.

YASAK YETERİNCE DENETLENİYOR MU?

Bu iğrenç ve gayri insani işlemin Türkiye genelinde yasaklanmasının ardından tesisler ve yem üreticileri yasal olarak yemlere leş karıştıramayacak. İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir sektör temsilcisi ise yasaklanan uygulamanın yeterli düzeyde denetlenmediğini, birçok tesis ve yem firmasının leş karışımı kullanmaya devam ettiğini belirtti. Kendisinin de tesislerde yetiştirilen hayvanların etlerinden yapılan mamulleri tüketmediğini vurgulayan yetkili, "Tesisler daha önce gelir gider dengesini tutturabilmek için bu yola tevessül ediyordu. Ancak günümüzde devletin vermiş olduğu birçok teşvik ve destekle birlikte dünya standartlarında üretim araçlarına kavuştuk. Kırmızı etin fiyatı arttıkça beyaz etin de tüketimi ve fiyatı arttı. Piyasada bu işten para kazanan insanlar çok ciddi karlar elde ediyor. Artık bu sağlıksız uygulamanın terk edilmesi lazım. Ancak bazı firmalar daha fazla kazanç uğruna buna devam ediyor. Bu noktada denetimlerin sıklaştırılması lazım. Detaylı analizler yapılmalı. Yem firmaları ciddi anlamda denetimden geçmeli. İnsanlarımız yıllarca bu hayvanların mundar etleriyle beslendi. Sağlığa etki boyutu Avrupa'da ortaya konulmuş ve AB ülkeleri bu uygulamadan vazgeçmiş" diyerek durumun vahametini ortaya koydu.

İSLAM DİNİNDE YERİ YOK    

Vatandaşlar, 1 Ocak 2017 tarihinde yasaklanan leş karışımı yem uygulamasına inanamıyor. Uygulamanın bu tarihe kadar bakanlık onayıyla yapılıyor olması ise ayrıca tartışılması gereken bir konu. Çünkü dinimizde leşle beslenen bir hayvanın eti tüketilmez. Nüfusunun tamamına yakını Müslüman olan Türkiye'de, kırmızı et tüketiminin lüks sayıldığı Türkiye'de, vatandaşın yoğun olarak tükettiği tavuk etinin bakanlık onayıyla mundar edilmesi alkışlanacak bir olay. Diyanet İşleri ise şimdiye kadar bu ciddi konuyla ilgili bir açıklama yapmış değil.  

AVRUPA 1995'TE YASAKLADI

Leş karışımı yemlerin, İngiltere'de beyin hastalığına sebebiyet verdiğinin anlaşılması üzerine tüm Avrupa Birliği tüm üye ülkelerde 1995 yılından itibaren leş karışımı yemlerin tüketilmesini yasakladı. Leş karışımıyla elde edilen tozlar bu tarihten itibaren çimento fabrikalarında enerji ham maddesi olarak kullanılacağı, yağların ise kimya sanayine katkı sağlayacağı açıklandı.Mehmet Talat AKAY/ Gapgündemi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3