banner2

Merkez Bankasından Türk Lirası hamlesi

 

Türkiye topyekûn seferber olup Türk Lirası'na sahip çıkmaya devam ediyor. Türk Lirası'nı özendirici çalışmalar ile yastık altındaki dolar ekonomiye kazandırılırken, milli para birimleri ticarette daha fazla kullanılacak. Rusya, Çin, İran ile TL ile ticaret yapılması için Merkez Bankası da çalışma başlattı.

Bu ülkelerle yerli para birimlerinin kullanılması konusunda irade ortaya konulurken sistematik kullanımı için Merkez Bankası çalışma başlattı. Bu ülkelerin para birimleriyle ticarette takas, dönüşüm yapılırken tarafların aleyhine bir durum yaşanmaması için tedbir alınıyor. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, örneğin Rusya ile ticarette TL ve Ruble kullanımında Lira lehine ve aleyhine bir durum söz konusu olabileceğini belirterek, "Merkez bankaları bu konuda çalışıyor. Dümdüz gidip TL verelim, ruble alalım olmaz. Çalışma ticarette yerli para kullanımını başlatacağımız noktaya geldi" dedi.

KREDİ MUSLUKLARI BUGÜN AÇILIYOR
Reel sektörün 250 milyarlık can suyu kredisinden hızlı bir şekilde yararlanabilmesi için gerekli düzenlemeler bugün yapılıyor. Kredi Garanti Fonu'nda sermaye artırımına ilişkin yasal düzenleme beklenmeden sistem yaşama geçiriliyor. Kurdaki değişim nedeniyle finansman sıkıntısı yaşayan, nakit dengeleri bozulan firmalar hızlı bir şekilde bu destekten yararlanabilecek. Krediyi kullanacak firmalar alacakları kredi için ayrıca teminat bulma sıkıntısıyla karşı karşıya kalmayacak. Başbakan Yardımcısı Canikli ekonomi gündemine ilişkin şu mesajları verdi:

EKONOMİ PAKETİNİN ETKİLERİ
Küresel bir dalgalanma döneminden geçiyoruz. Böyle dönemlerde şirketlerin gelirlerinde azalma, nakit dengelerinde bozulma, kurlardaki değişim nedeniyle finansman sıkıntısı olabiliyor. Üretim yapısı son derece sağlıklı olmasına karşın tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalabilir. Şu anda reel sektörün böyle bir yoğun rahatsız edici derecede etkilenme ihtimali görmüyoruz, en kötü senaryoya göre tedbir alıyoruz. Etkilenme ihtimalini bertaraf edecek tedbirler alıyoruz.

KREDİ MUSLUĞU AÇILIYOR
250 milyar liralık inanılmaz bir finansman destek paketi oluşturdu. İhtiyacı olan, sıkıntıya giren firmaya anında destek veriyoruz. Bir yasa maddesi ile Kredi Garanti Fonu'nda sermaye artırımı ya da kaynak aktarımı gerekiyor. Finansman paketinin tümü Hazine garantisi olarak verilecek, ihracat kredilerinde yüzde yüz garanti sağlanacak. Firmalar kredi için ayrıca teminat bulma sorunu yaşamayacak.

BELKİ TAMAMI KULLANILMAYACAK
Bu kredi paketinin maksimum üç yıldaki maliyeti 17.5 milyar lira. Belki tamamını kullanmak zorunda kalmayacağız. 2017'ye isabet eden rakam da 4.38 milyar lira, belki 2 milyarda kalacak.

HİÇBİR FİRMA SIKINTIYA GİRMEYECEK
Bir yılı ödemesiz, 50 bin lira kredi uygulaması sicili bozuk olan KOBİ'leri rahatlatacak bir düzenleme. Üretim kapasitesi güzel, fabrika karlı çalışıyor ama gelişmeler nedeniyle nakit dengesine giriş çıkışta sorun yaşıyor. Kredi bunu ortadan kaldırmayı sağlayacak. Karı olmayan, batmış, finansman desteği sağlandığında ayağa kaldırılması mümkün olmayan firmalara destek verilmeyecek. Türkiye'de üretim yapan hiçbir firma bu gelişmeler nedeniyle sıkıntıya girmeyecek.

TÜRK BANKALARI ÇOK GÜÇLÜ
Bütün bu dalgalanmalar karşısında, hem de sert dalgalanmalar karşısında zerre kadar en ufak bir şekilde etkilenmeyen, dimdik ayakta duran ve rasyoları güçlü bir bankacılık sektörümüz, finansal sistemimiz var. Bugün sermaye yeterlilik oranının yüzde 16. Türk bankacılık sisteminin, bankaların aktifleri son derece kaliteli ve risk içermeyen değerlerden oluşuyor.

DALGALANMA NE KADAR SÜRER?
Dalgalanmalar hep olur. Biz dalgalı kur politikasından hiç taviz vermedik. Kurdaki hareketlerdeki basıncı çok birikmeden ufak ufak boşalmasını sağlayan bir mekanizmadır. O nedenle bu model içinde kriz yaşanmaz. Bu tesadüf değil, 14 yılda uygulanan kuvvetli ekonomi politikalarının sonucudur.

MİLLİ PARAYLA ENERJİ TİCARETİ
Enerji başta olmak üzere bütün alanlarda ve Türkiye içerisinde de TL'nin kullanımını genişletmeye çalışıyoruz. Kamu İhale Kurumu'nun bundan sonra yapacağı ihalelerin TL cinsinden yapılmasından tutun da, TMSF'nin döviz cinsinden alacaklarının TL'ye dönüştürülmesine kadar. Özelleştirme İdaresi için geçerli bir dizi tedbir alındı ki bunların da bir yıllık dönem içerisinde yaklaşık 10 milyar dolarlık bir aslında kaynağın piyasaya bırakılması anlamına geliyor.

MERKEZ BANKALARI ÇALIŞIYOR
Rusya, Çin, İran'la yoğun ticaretimiz var. Ticarette yeri para biriminin kullanılmasına yönelik bir irade ortaya çıktı, siyasi olarak kabul gördü. Uygulamalara başlıyoruz, hatta başladık. Bizim Merkez Bankamız da gider ülkelerin merkez bankaları ile tartışıyor. Bu paralar aleyhine, lehine gelişmeler olabilir. Elinde TL ya da Ruble olanların gelişmelerden olumsuz etkilenmelerini engelleyecek tedbirler alınacak. Dümdüz gidip TL verelim, Ruble alalım bir anlayışla olmaz, bunun mutlaka dizayn edilmesi gerekiyor. Bu ticareti başlatabileceğimiz bir noktaya geldiğimiz anlamına geliyor.

TAKVİM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner3