banner2

Taşeronun kadro ayrıntıları belli oldu, taşeronun maaşı ne olacak? kadrosu nasıl olacak?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine yönelik düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Ağbal, taşerona kadronun nasıl olacağı, taşeronun maaşları nasıl olacak, belediyede çalışan taşeronların durumu nasıl olacak, taşeron tam olarak ne zaman kadroya alınacak gibi sorunlara açıklık getirdi.


Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine yönelik düzenlemenin ayrıntılarına ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Partilerinin seçim beyannamesinde ve Hükümet programında asıl işlerde çalışanların kamuya alınması sözü verildiğini anımsatan Bakan Ağbal, Hükümetin yaptığı değerlendirmeler sonucunda, yardımcı işlerde çalışanların da kamuya alınmasına karar verildiğini açıkladı.

Kamu idareleriyle belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personelin bu kapsama girdiğini belirten Ağbal, taşeron firmada çalışan elemanların, kamuda "özel sözleşmeli personel" statüsünde istihdam edileceklerini söyledi.

Taşeron işçilerin kamuda istihdam edilecekleri pozisyonun kapsamını, çalışma koşullarını, mali ve sosyal hakları ve yükümlülükleri düzenleyeceklerini belirten Bakan Ağbal, Maliye Bakanlığının bu konudaki yasal düzenleme hazırlıklarını yürüttüğünü ve son aşamaya geldiklerini, düzenlemeyi 1-2 hafta içerisinde Meclise gönderebileceklerini ifade etti.

Bakan Ağbal şunları söyledi:

"Bütün çalışan kardeşlerimize yıllarca verdikleri emeklerinin karşılığında kamuda istihdam edilme imkanı getirildi. Esas olan, vatandaşın hizmeti kaliteli ve istediği gibi alabilmesidir. Bu arkadaşlarımız inşallah bugünkü cefakar, vefakar çalışma anlayışlarını kamuya geçtiklerinde devam ettirirler ve böylece hizmet verimliliği ve kalitesinde yakalanan bu performansa onlar da katkı sağlar."

Düzenlemeden 1 Kasım 2015'ten önce işe girenler yararlanabilecek


Ağbal'ın verdiği bilgiye göre, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde çalışanlar, kapsama girecek. Ancak bir yerde anahtar teslim götürü hizmet yapılıyorsa, kaç personelin çalışması gerektiği sözleşmede belirtilmemişse burada çalışan taşeronlar kapsama girmeyecek.

Bakan Ağbal'ın açıklamalarına göre düzenlemenin ayrıntıları şu maddelerden oluşuyor:

-Güvenlik, temizlik personeli gibi yardımcı personel, Sağlık Bakanlığında ve Üniversitelerde yardımcı hizmetlerde çalışanlar, kamu idarelerinde hemşire, büro görevlisi, bilgi işlemci gibi asıl işleri yapanlar düzenlemeden yararlanacak.

-Kapsama dahil personelin 1 Kasım 2015'ten önce işe girmiş ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekecek. Bu kişiler, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıyacak.

-Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi, düzenlemeden yararlanamayacak.

-Kamuda tam zamanlı hizmet veren taşeron işçi, düzenlemeden yararlanacak, ancak kısmi zamanlı çalışanlar ise bu haktan faydalanamayacak.

-Kamuya alınacak personelin 12 ay boyunca görev yapıyor olması şartı aranacak. 3, 6 ay gibi geçici hizmetler kapsamında çalıştırılan personel kanun kapsamına girmeyecek.

Bilgi ve donanım sınavı yapılacak

-Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek.

-Taşeron işçiler atanmaları halinde geçmişe dönük hak talebinde bulunamayacak.

-Belediye ve il özel idarelerinde kapsama dahil olacak taşeron personel, bu kurumların şirketlerinde istihdam edilecek.

Mevcut aylıklar devam edecek

Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde talepte bulunacak. İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşup oluşmadığını değerlendirecek, devlet memuru olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da ayrıca yapılacak.

-Kamu kurumları daha sonra kaç kişiyi istihdam etmek istiyorsa ilgisine göre Maliye ya da İçişleri Bakanlığına bildirecek.

-Kamuda istihdam edilecek taşeron personelle "özel sözleşmeli personel" pozisyonunda 3'er yıllık sözleşme yapılacak. Sözleşme dönemleri her 3 yılda bir yenilenecek.

Kamuya alınan personele, şu anda aldıkları aylık üzerinden maaş verilecek. Bu kişiler hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorlarsa aynı işi yapmaya devam edecek. Bu kişilerin görev yerlerinde değişiklik yapılmayacak.

-Söz konusu kişiler, mali hakları bakımından 4/B kapsamındaki sözleşmeli personel gibi memurların toplu sözleşme düzenine tabi olacaklar.

-Taşeron çalışanlar, kamuya geçtikten sonra emeklilik sisteminde 4/A kapsamındaki personel gibi değerlendirilecek. (İLKHA)

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner3